Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

W czwartek 6 czerwca 2019 r. w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 20 uczniów klasy drugiej innowacji wojskowej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych odebrało certyfikaty ukończenia dwuletniego szkolenia. Certyfikaty z ramienia Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wręczył z-ca Komendanta Centrum ppłk Piotr Zawiślak. W uroczystości uczestniczyli szef sekcji wychowawczej w CPdMZ mjr Andrzej Szostak oraz opiekun innowacji Jarosław Sosnowski.

W czasie uroczystości podsumowano także wyniki szkoleń i wręczono nagrody za udział w konkursie „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni”. Uroczystość stanowi zwieńczenie dwuletniego szkolenia, którego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej oraz popularyzowanie wśród młodzieży postaw proobronnych i patriotycznych. Uczniowie w ramach szkolenia biorąc udział w zajęciach w CPdMZ, nabywają umiejętności w zakresie obronności, obsługi broni palnej i strzelania, pierwszej pomocy, zachowań w różnych sytuacjach kryzysowych, łączności, terenoznawstwa. W ramach innowacji młodzież doskonali umiejętności strzeleckie na strzelnicy „Świt” w Starachowicach.

Szef sekcji wychowawczej mjr Szostak pogratulował innowacji zwycięstwa w Mistrzostwach Województwa w Zawodach Sportowo-Obronnych Klas Mundurowych, dzięki czemu ZSTM ponownie będzie reprezentowało woj. świętokrzyskie w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2019 i rozgrywanych tam Mistrzostwach Polski.

Konkurs „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni ”

 1. Krystian Gębski – kl 2EE
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Kacper Dąbrowski – kl 2LM

Konkurs strzelecki z trenażera TCW-97 „CYKLOP”

 1. Jacek Potrzeszcz – kl 2EE
 2. Krystian Gębski – kl 2EE
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Konkurs rzutu granatem F-1

 1. Grzegorz Caban – kl 2LM
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Równocześnie uczniowie klasy pierwszej brali udział w cyklicznym szkoleniu w CPdMZ.

Tematyka zajęć dotyczyła:

 • łączenia czynności do strzelania z kbk AKMS,
 • strzelania z trenażera TCW-97 „CYKLOP”,
 • budowy, przeznaczenia, danych taktyczno-technicznych, składania i rozkładania kbk AKMS,
 • ochrona przeciwchemiczna – indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry.

W środę 28.05.2019 na strzelnicy KWP w Kielcach oraz na terenie przyległego Stadionu Leśnego odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne Klas Mundurowych. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach, a honorowy patronat nad zawodami objęła Pani Agata WojtyszekWojewoda Świętokrzyski. Głównym celem zawodów było wyłonienie najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej, która będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2019 oraz Mistrzostwach Polski.

W zawodach brało udział 7 drużyn, m.in. z Kielc, Skarżyska, Opatowa, Sandomierza, Staszowa, Wodzisławia.

Rywalizacja toczyła się w trzech konkurencjach:

 1. Bieg zespołowy na dystansie 5000 m z wykonaniem na punktach kontrolnych określonych zadań, tj:
 • PK 1 – ewakuacja poszkodowanych z pola walki na dystansie 100m,
 • PK 2 – przenoszenie skrzynek z amunicją na dystansie 50 m,
 1. Strzelanie z karabinka sportowego 5,6 mm kbks w postawie leżąc do tarczy – figura bojowa 23p z odległości 25m.
 2. Rzut granatem RG-42 na odległość.

Trzeba było wykazać się kondycją fizyczną, wytrzymałością, siłą i precyzją. I miejsce podobnie jak w poprzednim roku wywalczyła reprezentacja Zespołu Szkół Transportowo Mechatronicznych, która po ciężkich zmaganiach uzyskała awans i to ona ponownie będzie reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym w Żaganiu. Po dużym sukcesie w roku 2018 – II miejsce w marszobiegu zadaniowym, apetyt rośnie.

 ZSTM reprezentowali: Mateusz Piasecki, Karol Płatek, Grzegorz Caban, Kamil Gołąbek, Patryk Rusek, Paweł Niedziela, Jakub Szymkiewicz, Damian Parszewski, Mateusz Niewczas, Patryk Boś.

Nauczyciel opiekun: Jarosław Sosnowski.

Nagrody wręczał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Jarosław Molisak oraz Wicekurator Oświaty Pani Katarzyna Nowacka.

A oto końcowe wyniki:

1miejsce ZSTM SKARŻYSKO-KAMIENNA  21 pkt/ 24pkt

2 miejsce – Zespół Szkół Mechanicznych Kielce  19pkt/ 24pkt

3 miejsce – Zespół Doskonalenia Zawodowego Kielce 14pkt/ 24pkt

W poniedziałek, 27 maja, w hali I LO im. J.Słowackiego, rozegrano Mistrzostwa Skarżyska – Kamiennej Szkół Ponadpodstawowych Dziewcząt w Tenisie Stołowym. Najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.

Turniej został rozegrany w ramach współzawodnictwa sportowego szkół ponadgimnazjalnych. O tytuł mistrzowski walczyło pięć drużyn: I LO im. J.Słowackiego, II LO. im. A.Mickiewicza, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”, sędzią głównym zawodów był Wacław Ziomek.

W wyniku rozegranych meczów okazało się, że trzy drużyny mają po trzy punkty, o tym, która z drużyn zajmie pierwsze miejsce decydował bilans setów, ten najlepszy miały zawodniczki z „Mechatronika”, które zdobyły mistrzostwo Skarżyska-Kamiennej. Drugie miejsce zajęła reprezentacja I LO im. J.Słowackiego, trzecie Zespół Szkół Ekonomicznych. Na pozostałych miejscach uplasowały się reprezentantki Zespołu Szkół Technicznych i II LO im. A.Mickiewicza.

ZSTM zagrał w składzie: Kamila Lisowska, Justyna Strejch i Gabriela Śpiewak.
Opiekun: Sławomir Jaworski.

Wyniki :

ZSE – ZST 3:1
ZSE – ZSTM 3:2
ZSE – II LO 3:0
ZSE – I LO 2:3
ZSTM – II LO 3:0
ZSTM – I LO 3:1
I LO – II LO 3:0
ZST – ZSTM 1:3
ZST – II LO 3:0
ZST – I LO 0:3

Klasyfikacja końcowa :

1.Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych
2.I LO im.J.Słowackiego 
3.Zespół Szkół Ekonomicznych
4.Zespół Szkół Technicznych
5.II LO im. A. Mickiewicza

W dniach 02.04.2019 i 23.05.2019 Innowacja Wojskowa odbyła programowe szkolenie strzeleckie na strzelnicy „Świt” w Starachowicach. Klasa I i II doskonaliły umiejętności strzeleckie w różnych postawach strzeleckich z kbks oraz kbk AK i Beryla. Oprócz szkolenia rozegrano II i III edycję III Turnieju Strzeleckiego o Puchar Dyrektora ZSTM w roku szkolnym 2018/2019. Podsumowanie turnieju oraz wręczenie pucharu nastąpi podczas wręczenia certyfikatów w CPdMZ. Były to również ostatnie przygotowania do rywalizacji w Mistrzostwach Województwa w Zawodach Sportowo-Obronnych klas mundurowych – Kielce 2019. Wygrana daje awans na V Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2019 oraz udział w Mistrzostwach Polski.

Życzymy sukcesów takich jak w zeszłym roku.

Powodzenia.

II EDYCJA 02.04.2019

I M – Rokicki Daniel 1TK              89/100 pkt

II M – Wrona Kamil  1LM             82/100 pkt

III M – Gołąbek Kamil 2LM          77/100 pkt

 

III EDYCJA 23.05.2019

I M – Bernat Diana 2LM                48/50 pkt

II M – Zając Klaudia 2LM              47/50pkt

           Mastalerz Jakub 1LM

            Zdzymira Daniel 1LM

III M – Wrona Kamil                         46/50 pkt

             Rokicki Daniel

             Miądzel Damian

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku – Kamiennej
serdecznie zapraszają Uczniów
kończących edukację w gimnazjum i w szkole podstawowej
wraz z Nauczycielami i Rodzicami
do wzięcia udziału w dniu otwartym,
który odbędzie się 17 maja 2019r.
o godz. 10.00
w naszej szkole przy ul. Legionów 119

 

W programie między innymi:

 • Spotkanie z pracodawcami współpracującymi z ZSTM:
  ZM Mesko S.A.,
  Zakład Mechaniczno-Elektromechaniczny ZAMEL,
  PKP PLK S.A.,
  Zakład Automatyki Kombud S.A. w Radomiu,
  Tabor Dębica,
  Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego „Transkol” Sp z o.o. w Kielcach,
  PKP CARGO S.A.
 • Pokaz mini robotów i frezarki.
 • Pokaz innowacji policyjno-prawnej i wojskowej.
 • Prezentacja nowej pracowni ze zmodernizowaną makietą kolejki poruszanej dzięki najnowocześniejszym układom sterowania ruchem kolejowym.
 • Prezentacja zawodów i pracowni zawodowych.

 

Zapraszamy młodzież naszej szkoły do spotkania na auli

o godzinie 10.00 w dniu 25 kwietnia 2019 roku

zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

5 kwietnia 2019r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorem eliminacji powiatowych jest Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Starostwo Powiatowe.

Turniej oficjalnie rozpoczął Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st.bryg. Marcin Machowski, który życzył uczestnikom trafnych odpowiedzi i znalezienia się w gronie nagrodzonych. W konkursie wzięło udział 39 uczestników podzielonych na 3 grupy wiekowe: szkoły podstawowe klasy I-VI, szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja klasy III oraz ostatnią grupę stanowiły szkoły ponadgimnazjalne, reprezentujące wszystkie gminy z terenu powiatu skarżyskiego.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie st. kpt. Marcin Kuźdub, st. kpt Piotr Łojek. Kiedy emocje opadły uczestnicy turnieju zostali zaproszeni przez strażaków na herbatę i pączki. W oczekiwaniu na wyniki i posumowanie turnieju ratownicy z JRG Skarżysko-Kamienna przygotowali dla dzieci pokaz z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pokazy sprzętu pożarniczego.

Po krótkim podsumowaniu, w którym głos zabrali: Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Artur Berus – Starosta Skarżyski, Ryszard Sowa – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przystąpiono do najprzyjemniejszej części turnieju, czyli wręczenia zwycięzcom okolicznościowych dyplomów oraz wspaniałych nagród rzeczowych.

W gronie zwycięzców znalazła się uczennica ZSTM. Natalia Madej zakończyła zmagania na II miejscu wśród uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulacje!!!