Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

6 listopada w Szkole Podstawowej nr 5 w Skarżysku-Kamiennej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Być zwyciężonym i nie ulec- to zwycięstwo”,  którego organizatorami byli: Powiat Skarżyski, Stowarzyszenie LGD „Cicha sława” i Zespół Placówek Oświatowych nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5. Nagrody współfinansował także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i średnich Powiatu Skarżyskiego. Występowali w trzech kategoriach: kl.1-4, kl.5-8 i szkoły średnie.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl.1MM: Kamila Soból, która recytowała wiersz Mieczysława Ubysza „Ostatni komunikat” i Bartosz Pudzianowski wygłaszający utwór Jana Kasprowicza „Rzadko na moich wargach”. W przygotowaniu do konkursu wspierała ich p.Agata Krawarska.

 Jury w składzie: Beata Wojciechowska, Jagoda Juchniewicz i Dorota Lesiak doceniło występ Kamili, przyznając jej wyróżnienie. W nagrodę nasza uczennica otrzymała głośnik bluetooth.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

29 października w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 10-lecia istnienia ZSTM i świętem patrona inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Impreza była połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych i uczniów innowacji wojskowej.

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Skarżysku-Kam. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział w uroczystościach w auli szkolnej. Zawitało do nas wielu gości, a wśród nich Starosta Powiatu Skarżyskiego p.Artur Berus, członek Zarządu Powiatu p.Katarzyna Bilska, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Skarżyskiego p.Jerzy Krawczyk, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, prezes ZNP p.Grażyna Nowak, przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą: PKP PLK, Przewozy Regionalne, Mesko S.A., Zamel, Palacar oraz major Paweł Wójcik z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły. Wszystkich zgromadzonych powitała p.dyr. Joanna Żurawka, która przedstawiła historię ZSTM i jej patrona oraz opowiedziała o sukcesach uczniów. Kolejni mówcy w krótkich wystąpieniach podkreślali, że szkoła jest ważną placówką w naszym regionie, gdyż kształci dobrych fachowców w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. Wszyscy składali również życzenia i gratulowali sukcesów, podkreślając fakt dobrej współpracy między zakładami pracy a szkołą. Na ręce dyrekcji składano kwiaty i upominki, m.in. otrzymaliśmy 5 tysięcy złotych od Starostwa Powiatowego.

Niezwykle wzruszającym momentem okazało się wręczenie przez p.dyr. Joannę Żurawkę statuetek „Przyjaciel ZSTM”, które otrzymali przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz zakładów pracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę.

Kolejnym wydarzeniem było ślubowanie na sztandar szkoły klas pierwszych i innowacji wojskowej.

Wiele wzruszeń i ciepłych wspomnień wywołały prezentacja multimedialna, w której zostały zaprezentowane najważniejsze wydarzenia z 10 lat istnienia ZSTM oraz film ukazujący uczestnictwo naszych uczniów z innowacji wojskowej w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu.

W przeddzień uroczystości odbył się w szkole konkurs wiedzy o patronie i obchody jego święta były doskonałą okazją do wręczenia nagród laureatom, co uczynili: p.dyr. Joanna Żurawka, przedstawiciele Przewozów Regionalnych i organizator konkursu p.Piotr Berliński.

Następnie na ręce wychowawców klas pierwszych p.dyr. wręczyła pomoc dydaktyczną – e-booki z wgranymi podręcznikami i materiałami niezbędnymi do nauki przedmiotów zawodowych. Obchody zakończyła część artystyczna, w której uczniowie z kl.1M pod opieką p.Izabeli Żak przedstawili sylwetkę patrona szkoły.
To była piękna i wzruszająca uroczystość.

„Kadry dla przemysłu” to program, który jest wdrażany przez Agencję Rozwoju Przemysłu od marca 2018 roku. Jego główną ideą jest zapewnienie wykwalifikowanych pracowników na potrzeby ARP i spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej oraz dla przedsiębiorstw działających w obrębie specjalnych stref ekonomicznych, zarządzanych przez ARP. Uczestnikami programu są jednostki edukacji zawodowej, m.in. szkoły techniczne i branżowe. Program ma na celu wsparcie rozwoju kierunków zawodowych, głównie w zakresie branży motoryzacyjnej, budowlanej i logistycznej.

W ramach tego przedsięwzięcia 3 października 2019 roku w siedzibie POLREGIO podpisano kolejne już porozumienie ze szkołami, obejmujące współpracę w zakresie programów edukacyjnych, praktyk i programów stażowych. Nasza szkoła dołączyła do grona beneficjentów programu.

16 października w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kam. odbyła się akademia z okazji 100-lecia PCK, którą poprowadził znany prezenter telewizyjny Mateusz Szymkowiak. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości: przedstawiciele władz miasta i powiatu, Prezes Zarządu PCK w Skarżysku – Kam. doktor Paweł Bodzenta, przedstawiciele władz wojewódzkich, przedstawiciele zarządu wojewódzkiego PCK, honorowi krwiodawcy, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych ze Skarżyska i okolic oraz uczniowie z opiekunami szkolnych kół PCK.

Podczas uroczystości zostali wyróżnieni honorowi krwiodawcy – mieszkańcy naszego miasta, którzy otrzymali medale za wieloletnie oddawanie krwi na rzecz potrzebujących. Także nasza szkoła za zajęcie III miejsca w XVI edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” została nagrodzona pucharem i dyplomem. Wszyscy honorowi krwiodawcy z naszej szkoły otrzymali drobne upominki od sponsorów. Dodatkowo opiekunka szkolnego koła PCK pani Ewa Jaworska otrzymała statuetkę jako wyraz podziękowania za wieloletnią i aktywną działalność na rzecz PCK.

Impreza była urozmaicona występami artystycznymi dzieci i młodzieży. Po akademii wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek i bardzo smaczny tort.

Uczniom naszej szkoły należą się duże podziękowania za dzielenie się tym, co jest najcenniejsze i nie da się wyprodukować w laboratoriach – własną krwią.

Należy także wspomnieć, że nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”. W związku z tym 19 września w auli naszej szkoły odbył się pierwszy pobór krwi. Udział wzięli pełnoletni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu.

Wszystkim honorowym krwiodawcom serdeczne podziękowania.

15 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w nietypowej lekcji. Przeprowadziła ją p. Monika Mazur, nauczycielka przedmiotów zawodowych o profilu kolejowym, jednocześnie pracownik Polskich Linii Kolejowych. Głównym celem spotkania było przypomnienie uczniom, jak należy zachować się przy przekraczaniu przejazdu kolejowego.

Prelegentka wyświetliła zgromadzonym filmy przedstawiające błędy, jakie popełniają piesi i kierowcy podczas przekraczania przejazdu kolejowego oraz ich skutki. Następnie zapoznała uczniów z rodzajami przejazdów, ich oznakowaniem i zasadami działania. Kolejny film był ostrzeżeniem dla pieszych, którzy zachowują się niewłaściwie na terenach kolejowych. Szczególnie ważne były informacje zawarte w kolejnej prezentacji, z której słuchacze dowiedzieli się, jak powinien zachować się kierujący pojazdem, jeśli nie zachowa należytej ostrożności i wjedzie między rogatki. Dodatkowo p. Monika Mazur przypomniała uczniom, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować, zanim wjedziemy lub wejdziemy na przejazd kolejowy.

Dodatkowe informacje na temat akcji profilaktycznej „Bezpieczny przejazd” można znaleźć na stronie internetowej www.bezpieczny-przejazd.pl.

Przesyłamy całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia
z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej!

My też świętowaliśmy!

Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców rozegrano się w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Skarżyskiego, którego organizatorem jest Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego.

W obu turniejach, oprócz naszej szkoły, wzięły udział reprezentacje wszystkich szkół średnich z terenu Skarżyska-Kamiennej : I LO im.J.Słowackiego, II LO im.A.Mickiewicza, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Samochodowo – Usługowych i Zespół Szkół Technicznych.  Drużyny zostały podzielone na dwie grupy z których do półfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny.

W mistrzostwach dziewcząt w grupie A zagrały reprezentacje:  I LO, II LO i ZSS-U, w grupie B: ZSE, ZST i ZSTM.  W wyniku spotkań grupowych do półfinałów awansowały II LO, ZSE, I LO i ZST.

W pierwszym spotkaniu półfinałowym II LO pokonało ZSE 2:0, w drugim półfinale I LO pokonało ZST 5:0.  Zanim rozegrano mecz o miejsce trzecie, odbyło się spotkanie, którego stawką był miejsce 5. Zespół Szkół Transportowo- Mechatronicznych pokonał Zespół Szkół Samochodowo – Usługowych po serii rzutów karnych 7:6,  w regulaminowym czasie gry padł remis 2:2.

W turnieju chłopców mistrzem Skarżyska została reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych, która w meczu finałowym pokonała Zespół Szkół Ekonomicznych 4:0. W meczu o trzecie miejsce Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych pokonał I LO im. j.Słowackiego 3:0.

Klasyfikacja końcowa dziewcząt:

1.II LO im. A.Mickiewicza
2.I LO im. J. Słowackiego
3.Zespół Szkół Technicznych
4.Zespół Szkół Ekonomicznych
5.Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych
6.Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych

Klasyfikacja końcowa chłopców:

1.Zespół Szkół Technicznych
2.Zespół Szkół Ekonomicznych
3.Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych
4.I LO im. J. Słowackiego
5.II LO im. A. Mickiewicza
6.Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie ZSTM wygrywając wojewódzkie zawody sportowo – obronne, zapewnili sobie prawo startu w zawodach centralnych szkół mundurowych. W dniach od 22 do 28 września grupa 28 uczniów Innowacji Wojskowej Zespołu Szkół Transportowo – Mechatronicznych uczestniczyła w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu.

W zlocie uczestniczyło 16 zwycięskich drużyn eliminacji wojewódzkich oraz trzy drużyny zagraniczne – reprezentacje Litwy, Rumunii i Ukrainy – razem blisko 600 uczniów. Wzorem lat ubiegłych zawody zorganizowano w oparciu o kadry, obiekty i sprzęt tradycyjnie gościnnej 11 Dywizji Pancernej z Żagania. Program zlotu obejmował zróżnicowane szkolenia poligonowe oraz rozegranie mistrzostw Polski w zawodach sportowo-obronnych. W trakcie 6-dniowego pobytu na poligonie, kadeci rywalizowali na strzelnicach, rzutniach i trasach biegowych żagańskiego poligonu.

Najważniejszy start

Głównym celem naszej drużyny była obrona wywalczonego rok temu miejsca na podium w koronnej, najbardziej widowiskowej i emocjonującej konkurencji zlotu czyli marszobiegu zadaniowym. Trudna, licząca 8 kilometrów trasa wymagała właściwego rozłożenia sił, uczestnicy biegu musieli ponadto wystrzelać jak najlepszy wynik na strzelnicy, wykonać mierzony rzut granatem, ewakuować rannego i samochód terenowy oraz przetransportować zapas amunicji.

W ogólnej ocenie była to najtrudniejsza konkurencja zawodów, dlatego też bardzo cieszy fakt, że również w tym roku zajmując III miejsce zdobyliśmy w niej miejsce na podium. W nagrodę drużyna ZSTM odebrała puchar i nagrody rzeczowe z rąk Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych WP gen. broni Jarosława Miki.

Drugą konkurencją manewrów były zawody strzelecko-ogniowe obejmujące: strzelanie z kbks odległość 50 metrów, strzelanie z broni pneumatycznej „krótkiej” na odległość 25 metrów, rzut granatem na odległość. Niestety, w tej konkurencji szanse na zdobycie miejsca w czołówce zaprzepaścił indywidualny błąd na strzelnicy. Pomimo pecha w tym dniu zawodów innowacja wojskowa ZSTM w klasyfikacji generalnej zajęła zadowalające XI miejsce.

Oprócz zajęć o charakterze wojskowym uczniowie poznali historię i tradycję 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, („Czarnej Dywizji”) – obecnie największej dywizji  w Polsce.

Nie tylko zawody

Obok udziału w szkoleniach i zawodach uczestnicy zlotu mogli skorzystać z wielu atrakcji dostępnych dzięki gościnności i życzliwości oficerów i żołnierzy 11 Dywizji Pancernej. Uczniowie mieli możliwość podczas bezpośredniej prezentacji zapoznać się ze sprzętem bojowym oraz jego danymi technicznymi, (m. in. czołgi Leopard II, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, artyleria samobieżna systemy DANA i Goździk i wiele innych). Sprzęt można było nie tylko obejrzeć od zewnątrz i ,,od środka” , ale również porozmawiać z załogami i zaobserwować z najbliższej odległości manewrowanie pancernymi kolosami.

Szczególne, wyjątkowe emocje wzbudził wśród widzów – uczestników zlotu – specjalny, dynamiczny pokaz manewrów bojowych sił 11 Dywizji. Leopardy, Rosomaki i artyleria samobieżna oraz inne pojazdy manewrowały odpowiadając ogniem na atak pozorowanego przeciwnika, a huk pocisków, ryk silników i pirotechnika wywarły na wszystkich niepowtarzalne wrażenie.

Dyskoteki i koncerty muzyczne były dodatkowym, miłym elementem niemal każdego dnia zlotu.

Powrócić za rok

Udział w żagańskim Zlocie na tyle spodobał się uczestniczącej w nim młodzieży, że już zapowiedziała ostrą walkę o wygraną w przyszłorocznych eliminacjach wojewódzkich, by móc powrócić na kolejną edycję Zlotu. Również prowadzący zajęcia innowacji wojskowej w ZSTM Jarosław Sosnowski, podobnie jak drugi z opiekunów młodzieży w trakcie Zlotu – Piotr Berliński, byli pod wrażeniem świetnej organizacji i atrakcyjnego programu.