Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

Powiatowe Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

odbędzie się 02 września o godz. 8.00

w auli szkolnej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych

w Skarżysku-Kamiennej.

 

Serdecznie zapraszamy

Grono Pedagogiczne, Pracowników szkoły,

Rodziców oraz wszystkich Uczniów.

 

Uczniowie kolejowych kierunków, w tym 282 stypendystów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zakończyło kolejny rok przygotowań do pracy. To przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści dróg i mostów. Po ukończeniu edukacji będą odpowiedzialni za kursowanie pociągów i bezpieczeństwo m.in. na torach i mostach.

Dziś rok szkolny kończy 282 stypendystów PLK, kształcących się na kierunkach kolejowych. To przyszli kolejarze, którzy co miesiąc otrzymywali stypendia od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. To uczniowie m.in. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi, Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku Kamiennej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. gen. J. Bema w Siedlcach i Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu. W Polsce są 42 placówki z klasami o profilach kolejowych, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przedstawiciele PLK byli obecni na zakończeniu roku szkolnego. Najlepsi uczniowie otrzymali od kolejarzy dyplomy i upominki.

PLK szkolą przyszłych dyżurnych, automatyków, drogowców

W szkole średniej uczniowie otrzymują najlepsze narzędzia do poszerzania wiedzy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A zapewniają możliwość odbycia praktyk zawodowych u boku wykwalifikowanych praktyków. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza edukacyjnego PLK. Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym, używany każdego dnia przez kolejarzy, służy także młodym ludziom, którzy rozpoczną pracę. Sprzęt pomaga szczegółowo poznać pracę, jaką będą wykonywać w przyszłości. Uczniowie i szkoły mogą liczyć na wsparcie dydaktyczne. PLK na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazuje między innymi urządzenia i przedmioty, które wzbogacają i uatrakcyjniają lekcje.

Kolej chętnie wybierana przez młodych

Z roku na rok rośnie wśród młodzieży zainteresowanie kierunkami kolejowymi. Coraz więcej szkół podejmuje współpracę z PLK, lub uruchamia dodatkowe specjalizacje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na bieżąco prowadzą rozmowy ze szkołami, które chcą otwierać kierunki kolejowe, by dostosować specjalizacje do wymogów rynku pracy.

źródło https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/przyszli-kolejarze-maja-wakacje-92419.html

W czwartek 6 czerwca 2019 r. w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 20 uczniów klasy drugiej innowacji wojskowej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych odebrało certyfikaty ukończenia dwuletniego szkolenia. Certyfikaty z ramienia Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wręczył z-ca Komendanta Centrum ppłk Piotr Zawiślak. W uroczystości uczestniczyli szef sekcji wychowawczej w CPdMZ mjr Andrzej Szostak oraz opiekun innowacji Jarosław Sosnowski.

W czasie uroczystości podsumowano także wyniki szkoleń i wręczono nagrody za udział w konkursie „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni”. Uroczystość stanowi zwieńczenie dwuletniego szkolenia, którego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej oraz popularyzowanie wśród młodzieży postaw proobronnych i patriotycznych. Uczniowie w ramach szkolenia biorąc udział w zajęciach w CPdMZ, nabywają umiejętności w zakresie obronności, obsługi broni palnej i strzelania, pierwszej pomocy, zachowań w różnych sytuacjach kryzysowych, łączności, terenoznawstwa. W ramach innowacji młodzież doskonali umiejętności strzeleckie na strzelnicy „Świt” w Starachowicach.

Szef sekcji wychowawczej mjr Szostak pogratulował innowacji zwycięstwa w Mistrzostwach Województwa w Zawodach Sportowo-Obronnych Klas Mundurowych, dzięki czemu ZSTM ponownie będzie reprezentowało woj. świętokrzyskie w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2019 i rozgrywanych tam Mistrzostwach Polski.

Konkurs „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni ”

 1. Krystian Gębski – kl 2EE
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Kacper Dąbrowski – kl 2LM

Konkurs strzelecki z trenażera TCW-97 „CYKLOP”

 1. Jacek Potrzeszcz – kl 2EE
 2. Krystian Gębski – kl 2EE
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Konkurs rzutu granatem F-1

 1. Grzegorz Caban – kl 2LM
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Równocześnie uczniowie klasy pierwszej brali udział w cyklicznym szkoleniu w CPdMZ.

Tematyka zajęć dotyczyła:

 • łączenia czynności do strzelania z kbk AKMS,
 • strzelania z trenażera TCW-97 „CYKLOP”,
 • budowy, przeznaczenia, danych taktyczno-technicznych, składania i rozkładania kbk AKMS,
 • ochrona przeciwchemiczna – indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry.

W środę 28.05.2019 na strzelnicy KWP w Kielcach oraz na terenie przyległego Stadionu Leśnego odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne Klas Mundurowych. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach, a honorowy patronat nad zawodami objęła Pani Agata WojtyszekWojewoda Świętokrzyski. Głównym celem zawodów było wyłonienie najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej, która będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2019 oraz Mistrzostwach Polski.

W zawodach brało udział 7 drużyn, m.in. z Kielc, Skarżyska, Opatowa, Sandomierza, Staszowa, Wodzisławia.

Rywalizacja toczyła się w trzech konkurencjach:

 1. Bieg zespołowy na dystansie 5000 m z wykonaniem na punktach kontrolnych określonych zadań, tj:
 • PK 1 – ewakuacja poszkodowanych z pola walki na dystansie 100m,
 • PK 2 – przenoszenie skrzynek z amunicją na dystansie 50 m,
 1. Strzelanie z karabinka sportowego 5,6 mm kbks w postawie leżąc do tarczy – figura bojowa 23p z odległości 25m.
 2. Rzut granatem RG-42 na odległość.

Trzeba było wykazać się kondycją fizyczną, wytrzymałością, siłą i precyzją. I miejsce podobnie jak w poprzednim roku wywalczyła reprezentacja Zespołu Szkół Transportowo Mechatronicznych, która po ciężkich zmaganiach uzyskała awans i to ona ponownie będzie reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym w Żaganiu. Po dużym sukcesie w roku 2018 – II miejsce w marszobiegu zadaniowym, apetyt rośnie.

 ZSTM reprezentowali: Mateusz Piasecki, Karol Płatek, Grzegorz Caban, Kamil Gołąbek, Patryk Rusek, Paweł Niedziela, Jakub Szymkiewicz, Damian Parszewski, Mateusz Niewczas, Patryk Boś.

Nauczyciel opiekun: Jarosław Sosnowski.

Nagrody wręczał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Jarosław Molisak oraz Wicekurator Oświaty Pani Katarzyna Nowacka.

A oto końcowe wyniki:

1miejsce ZSTM SKARŻYSKO-KAMIENNA  21 pkt/ 24pkt

2 miejsce – Zespół Szkół Mechanicznych Kielce  19pkt/ 24pkt

3 miejsce – Zespół Doskonalenia Zawodowego Kielce 14pkt/ 24pkt

W poniedziałek, 27 maja, w hali I LO im. J.Słowackiego, rozegrano Mistrzostwa Skarżyska – Kamiennej Szkół Ponadpodstawowych Dziewcząt w Tenisie Stołowym. Najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.

Turniej został rozegrany w ramach współzawodnictwa sportowego szkół ponadgimnazjalnych. O tytuł mistrzowski walczyło pięć drużyn: I LO im. J.Słowackiego, II LO. im. A.Mickiewicza, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”, sędzią głównym zawodów był Wacław Ziomek.

W wyniku rozegranych meczów okazało się, że trzy drużyny mają po trzy punkty, o tym, która z drużyn zajmie pierwsze miejsce decydował bilans setów, ten najlepszy miały zawodniczki z „Mechatronika”, które zdobyły mistrzostwo Skarżyska-Kamiennej. Drugie miejsce zajęła reprezentacja I LO im. J.Słowackiego, trzecie Zespół Szkół Ekonomicznych. Na pozostałych miejscach uplasowały się reprezentantki Zespołu Szkół Technicznych i II LO im. A.Mickiewicza.

ZSTM zagrał w składzie: Kamila Lisowska, Justyna Strejch i Gabriela Śpiewak.
Opiekun: Sławomir Jaworski.

Wyniki :

ZSE – ZST 3:1
ZSE – ZSTM 3:2
ZSE – II LO 3:0
ZSE – I LO 2:3
ZSTM – II LO 3:0
ZSTM – I LO 3:1
I LO – II LO 3:0
ZST – ZSTM 1:3
ZST – II LO 3:0
ZST – I LO 0:3

Klasyfikacja końcowa :

1.Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych
2.I LO im.J.Słowackiego 
3.Zespół Szkół Ekonomicznych
4.Zespół Szkół Technicznych
5.II LO im. A. Mickiewicza

W dniach 02.04.2019 i 23.05.2019 Innowacja Wojskowa odbyła programowe szkolenie strzeleckie na strzelnicy „Świt” w Starachowicach. Klasa I i II doskonaliły umiejętności strzeleckie w różnych postawach strzeleckich z kbks oraz kbk AK i Beryla. Oprócz szkolenia rozegrano II i III edycję III Turnieju Strzeleckiego o Puchar Dyrektora ZSTM w roku szkolnym 2018/2019. Podsumowanie turnieju oraz wręczenie pucharu nastąpi podczas wręczenia certyfikatów w CPdMZ. Były to również ostatnie przygotowania do rywalizacji w Mistrzostwach Województwa w Zawodach Sportowo-Obronnych klas mundurowych – Kielce 2019. Wygrana daje awans na V Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2019 oraz udział w Mistrzostwach Polski.

Życzymy sukcesów takich jak w zeszłym roku.

Powodzenia.

II EDYCJA 02.04.2019

I M – Rokicki Daniel 1TK              89/100 pkt

II M – Wrona Kamil  1LM             82/100 pkt

III M – Gołąbek Kamil 2LM          77/100 pkt

 

III EDYCJA 23.05.2019

I M – Bernat Diana 2LM                48/50 pkt

II M – Zając Klaudia 2LM              47/50pkt

           Mastalerz Jakub 1LM

            Zdzymira Daniel 1LM

III M – Wrona Kamil                         46/50 pkt

             Rokicki Daniel

             Miądzel Damian

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku – Kamiennej
serdecznie zapraszają Uczniów
kończących edukację w gimnazjum i w szkole podstawowej
wraz z Nauczycielami i Rodzicami
do wzięcia udziału w dniu otwartym,
który odbędzie się 17 maja 2019r.
o godz. 10.00
w naszej szkole przy ul. Legionów 119

 

W programie między innymi:

 • Spotkanie z pracodawcami współpracującymi z ZSTM:
  ZM Mesko S.A.,
  Zakład Mechaniczno-Elektromechaniczny ZAMEL,
  PKP PLK S.A.,
  Zakład Automatyki Kombud S.A. w Radomiu,
  Tabor Dębica,
  Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego „Transkol” Sp z o.o. w Kielcach,
  PKP CARGO S.A.
 • Pokaz mini robotów i frezarki.
 • Pokaz innowacji policyjno-prawnej i wojskowej.
 • Prezentacja nowej pracowni ze zmodernizowaną makietą kolejki poruszanej dzięki najnowocześniejszym układom sterowania ruchem kolejowym.
 • Prezentacja zawodów i pracowni zawodowych.