Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

W środę dnia 7 lutego 2018 roku chętni uczniowie ZSTM wraz z nauczycielami Martą Odorowską i Jarosławem Sosnowskim uczestniczyli w wycieczce, której celem było promowanie narciarstwa zjazdowego wśród młodzieży jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Młodzież odbyła ciekawą lekcję w plenerze. Na stoku narciarskim SABAT Krajno uczniowie poznali zasady korzystania z urządzeń i sprzętu narciarskiego, a także z zasadami bezpiecznego korzystania ze stoku i wyciągu orczykowego. Po krótkim przeszkoleniu i aktywnej rozgrzewce młodzież została podzielona na dwie grupy. Jedna grupa uczyła się jeździć na nartach opanowując jazdę łukami płużnymi z panią Martą Odorowską, a pozostali wraz panem Jarosławem Sosnowski doskonalili swoją jazdę równoległą.

         Warunki na stoku były bardzo dobre, pogoda także nam dopisała dlatego też wszyscy  mimo początkowych niepowodzeń i licznych upadków szybko opanowali umiejętność bezpiecznego i kontrolowanego zjazdu na nartach ze stoku narciarskiego.

         Zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy cali i zdrowi do Skarżyska- Kamiennej.

          Do zobaczenia gdzieś na stoku w czasie ferii.  🙂

W dniu 6 lutego 2018 roku kolejna uczennica naszej szkoły dołączyła do grona osób pobierających stypendium z Mesko S.A. Jest nią Małgosia Basiak z klasy 1LM w zawodzie technik mechatronik. Gocha spełniła wszystkie niezbędne kryteria i to właśnie z nią podpisano umowę. Jak widać w specjalności zdominowanej przez mężczyzn z powodzeniem potrafią odnaleźć się również dziewczyny. Gratulujemy!!!

Uczniowie klas maturalnych 4 TL i 4 ME bawili się na balu studniówkowym w hotelu Promień. W części oficjalnej głos zabrał przedstawiciel Rady Rodziców pan Jan Ulewiński. W imieniu uczniów dyrekcji szkoły oraz gronu pedagogicznemu podziękowania złożyli Oliwia Bilska i Kuba Adamczyk. Pani dyrektor Joanna Żurawka po powitaniu wszystkich zebranych, życzyła uczniom udanej zabawy. Na uwagę zasługują również słowa pani dyrektor, które nawiązywały do zbliżającego się egzaminu maturalnego: ,,Dzisiaj po raz pierwszy poczuliście zapach kwitnących kasztanów i majowego poranka…”

Po przemówieniach przyszedł czas na poloneza oraz walca wiedeńskiego, do których choreografię przygotował uczeń klasy 4 TL utalentowany tancerz, Sebastian Sitek. Młodzież bawiła się doskonale nie tylko dzięki zespołowi muzycznemu, ale także Maćkowi Ulewińskiemu, który bawił wszystkich, grając znane melodie na akordeonie.

Teraz pozostaje już tylko pomyśleć o wytężonej pracy i dobrym przygotowaniu się do egzaminu maturalnego!

Dnia 08.01.2018 w Sali konferencyjnej odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Matematycznego. Honorowy patronat nad konkursem objął pan starosta Jerzy Żmijewski.

Wszystkich zebranych powitał doradca metodyczny pan Wojciech Białek. Wyróżnionych i nagrodzonych uczniów było wielu, ale dla nas najważniejsi są nasi laureaci. A są to Krystian Biela kl 4 ME – I miejsce poziom podstawowy, Kuba Adamczyk kl 4 TL – II miejsce poziom rozszerzony oraz Tomasz Bąk kl 4 ME – I miejsce poziom rozszerzony.

Chłopaki, oby tak dalej życzymy samych sukcesów i 100% na maturze.

Dnia 06.01.2018 w Pałacyku Zielińskich w Kielcach odbyła się VIII Gala Fundacji Wiatr w Żagle im. Agi Skrobackiej. Galę otworzył prezes fundacji pan Zbigniew Skrobacki, który powitał wszystkich zebranych gości. Gala jest okazją do wyróżnienia młodych ludzi, którzy rozwijają swoje różnorodne pasje. Jedną z nich jest królowa nauk, czyli matematyka. I tu nasza szkoła może się pochwalić fantastycznym wynikiem Tomasza Bąka z klasy 4 ME, który zajął II miejsce w Świętokrzyskim Matematycznym Maratonie Maturalnym. Jest to naprawdę bardzo dobry wynik, bowiem w konkursie startowało 119 osób ze szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego.

Tomkowi bardzo serdecznie gratulujemy i mocno trzymamy kciuki, aby powtórzył ten sukces w maju podczas matury.

Jak co roku cała społeczność szkolna zebrała się w auli szkolnej udekorowanej świątecznymi ozdobami. Podczas spotkania wszyscy zebrani wspólnie kolędowali i dzielili się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. W tym roku szkolnym Wigilię przygotowała pani Anna Dąbrowska wraz z młodzieżą, którzy przedstawili spektakl słowno-muzyczny związany ze Świętami Bożego Narodzenia.

W spotkaniu opłatkowym uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz powiatowych, kolei i zakładów pracy, z którymi współpracuje nasza szkoła. Oni również przekazali na ręce pani dyrektor oraz wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

18.12.2017r. pani Dyrektor ZSTM Joanna Żurawka uczestniczyła w spotkaniu z Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską. Spotkanie zorganizowane zostało w siedzibie spółki PKP PLK S.A. w Warszawie i uczestniczyli w nim Dyrektorzy szkół z całej Polski, w których odbywa się kształcenie w zawodach kolejowych oraz Dyrektorzy poszczególnych Zakładów Linii Kolejowych. Zakład PKP PLK w Skarżysku – Kamiennej reprezentował Pan Dyrektor Krzysztof Pióro.

Tematem spotkania była współpraca Polskich Linii Kolejowych ze szkołami oraz omówienie działań mających na celu zwiększenie efektywności kształcenia. Należy dodać, że nasza szkoła jest jedną z 30 szkół w Polsce, gdzie młodzież może zdobywać kwalifikacje w reaktywowanych zawodach kolejowych, a jedną z 26 szkół w Polsce, w których prowadzony jest system stypendialny, fundowany przez PKP PLK. Szkoła kształci w zawodach: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego, na które jest największe zapotrzebowanie w naszym regionie.

Spotkanie pokazało, jak dobra jest współpraca pomiędzy szkołami a zakładami pracy, wskazało obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę i zakończyło się pięknymi życzeniami Pani Minister, dedykowanymi dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników.

Dnia 14.12.2017r odbył się finał Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. W murach Politechniki Świętokrzyskiej zebrała się młodzież z całego województwa z liceum i technikum, dla której matematyka w poziomie rozszerzonym nie jest zbyt wielką zagadką.

Wszystkich zebranych powitała Danuta Pyrek – pomysłodawca tego projektu.

Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Bąk z klasy 4 ME oraz Kuba Adamczyk z klasy 4 TL. Chłopaki musieli zmierzyć się z sinusami, funkcją kwadratową, skomplikowanymi równaniami oraz geometrią analityczną.

Prace zostały już sprawdzone przez Komisję Konkursową, ale oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się tradycyjnie 06.01.2018 r. Sponsorem nagród jest FUNDACJA „WIATR W ŻAGLE”.

W dniu 13.12.2017. czterdziestu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w meczu 15 serii PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych.

PGE VIVE Kielce podjęło KPR Legionowo w hali sportowej Legionów. Mecz był bardzo ciekawy, ponieważ zespół VIVE praktycznie od początkowych minut objął prowadzenie. Do końca pierwszej połowy meczu wynik ustalono na 22:9, a końcowy 40:17. Mimo dużych chęci zespół z Legionowa nie mógł zdobyć więcej bramek. Po zakończeniu meczu głównego odbył się tzw. „Dziki Mecz” jako podsumowanie „Szlachetnej paczki”. Podczas przerw była możliwość otrzymania autografów zawodników, między innymi Karola Bieleckiego i Mariusza Jurkiewicza.

Młodzież była bardzo zadowolona i czeka na kolejny taki wyjazd!

We wtorek, 12 grudnia, nasz zespół brał udział w konkursie muzycznym w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Noskowskiego w Skarżysku – Kamiennej. Wykonanie piosenek oceniało jury w składzieEwa Krakowiak – dyrektor PSMPatrycja Suwaraabsolwentka muzykologii KUL w Lublinie i wokalistka oraz Jerzy Dobaj – nauczyciel muzyki. Nasz zespół w składzie: Jakub Środa, Paweł Serafin i Albert Zapalski wraz z wokalistką Klaudią Sławek wykonał utwór „Valerie” i w ocenie jury zajął 3 miejsce. Fantastycznie! Gratulujemy!