Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Zapytanie ofertowe na zadanie

Przeprowadzenie kursu Operator wózka widłowego dla 10 uczniów ZSTM w ramach projektu „Uczymy nowocześnie w ZSTM” obejmujące przygotowanie teoretyczne i praktyczne do egzaminu UDT kategorii II WJO

Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

odbędzie się  24 czerwca 2022r. o godz. 9.00

w auli szkolnej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych

w Skarżysku-Kamiennej.

 

Serdecznie zapraszamy

Grono Pedagogiczne, Pracowników szkoły,

Rodziców oraz wszystkich Uczniów.

Informujemy, że sekretariat
Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych
będzie czynny w najbliższy piątek,
tj. 17 czerwca 2022 roku.
Wszelkie formalności
związane z przyjęciem do szkoły
można zrealizować w godzinach 8.00 – 14.00

Dyrektor ZSTM

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo – Mechatronicznych uczestniczą w projekcie pod tytułem Europejski sukces zawodowy z Zespołem Szkół Transportowo-Mechatronicznych dofinansowanym z Funduszy Europejskich w ramach programu ERASMUS+. Cele główne projektu to doskonalenie umiejętności zawodowych, językowych oraz społecznych, zapoznanie z kulturą, historią i zwyczajami krajów instytucji partnerskich oraz podnoszenie jakości pracy szkoły.

Uczestnicy projektu – 16 uczniów wraz z opiekunami, zrealizowali dwutygodniowy wyjazd zagraniczny. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik transportu kolejowego odbyli praktykę zawodową w Budapeszcie. Uczniowie zdobywali dodatkowe umiejętności w swoim zawodzie oraz poznawali strukturę organizacyjną przedsiębiorstw z węgierskiego sektora kolejowego. Praca na stanowiskach w węgierskich firmach pozwoliła zdobyć doświadczenie praktyczne w warunkach zakładu pracy oraz doskonalić znajomość języka angielskiego.

W czasie wolnym od zajęć uczniowie mogli realizować program kulturowy, zwiedzając stolicę Węgier: wizyta w Parlamencie, Zamek Vajdahunyad, Plac Bohaterów, Góra Zamkowa, Pałac Prezydencki, Brama Wiedeńska, Zamek Królewski, Pomnik Józefa Bema, Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl, Pomnik Wolności, Baszta Rybacka, zabytkowe metro, rejs statkiem po Dunaju na trasie Batthyany Ter – Boraros Ter.

Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymują certyfikaty oraz Europass Mobillity.

W dniu 22.04 2022r w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość uzyskania informacji na temat wybranych kierunków oraz obejrzeć pracownie, które realizują zadania na poszczególnych kierunkach. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła nowa strzelnica, z której korzystają uczniowie uczestniczący w innowacji wojskowej. Nasi goście mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu, pokierować ruchem pociągów w pracowni ruchu kolejowego oraz obejrzeć pokaz pierwszej pomocy zorganizowany przez uczniów z innowacji wojskowej.

Mamy nadzieję, że większość  uczniów odwiedzających nas w tym dniu rozpocznie od 1 września naukę w ZSTM.

W środę 6 kwietnia w Zespole Szkół Transportowo – Mechatronicznych odbył się I Szkolny Konkurs z Języka Polskiego, który jest częścią nowego cyklu konkursów z rożnych przedmiotów pod wspólnym tytułem „Orły Powiatu”. Połączony był z kolejną edycją konkursu ortograficznego. Szkolne i Powiatowe Konkursy Ortograficzne wpisują się znacząco w imprezy organizowane przez naszą szkołę. Ciekawostką jest, że I Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 17 lutego 2003 roku, a Powiatowy – 5 marca. Do tej pory odbyło się 16 takich konkursów, które od 2019 roku do 2021 nie odbywały się między innymi ze względu na pandemię. W tym roku została wznowiona edycja dyktanda. Zarówno szkolne, jak i powiatowe konkursy cieszyły się wśród uczniów dużą popularnością.

Konkursy szkolne z innych przedmiotów odbywają się również w naszej szkole i stanowią pierwszy etap konkursów powiatowych z poszczególnych przedmiotów. Imprezę otworzyła pani dyrektor Joanna Żurawka oraz życzyła wszystkim powodzenia. Następnie panie polonistki przypomniały zasady obu części i wkrótce młodzież przystąpiła do pisania dyktanda i realizacji zadań testowych. I Konkurs z Języka Polskiego, zarówno na etapie szkolnym, jak i powiatowym, jest podzielony na dwie części: pierwsza to dyktando, druga – test, który w tym roku obejmuje życie i twórczość Leopolda Staffa. Tegoroczny Konkurs zebrał grupę 21 śmiałków, którzy chcieli zarówno sprawdzić się w ortografii, jak i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka polskiego – dowiedzieć się więcej o jednym z najbardziej cenionych poetów literatury polskiej, Leopoldzie Staffie oraz stanąć do rywalizacji. Uczniowie pisali dyktando pt. „Leśna opowieść” ułożone wzorem lat ubiegłych przez panie polonistki: Ewę Jaworską, Iwonę Kowalik i Agatę Krawarską. Test obejmował 26 pytań sporządzonych przez panią Iwonę Kowalik, która zajmuje się przygotowaniem i organizacją tegorocznego Szkolnego i Powiatowego Konkursu z Języka Polskiego we współpracy z Ewą Jaworską i Beatą Safian. Wkrótce zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy będą reprezentować naszą szkołę na Pierwszym Powiatowym  Konkursie, a rozegra się on w ZSTM 19 maja 2022 roku.

Będziemy trzymać kciuki!

Dnia 04.04.2022 w naszej szkole odbył się Świętokrzyski Matematyczne Maraton Maturalny 2022 na poziomie rozszerzonym.

Maraton skierowany był do uczniów klas maturalnych województwa świętokrzyskiego. Celem Maratonu było sprawdzenie poziomu przygotowania maturzystów do majowego egzaminu.

W naszej szkole do konkursu przystąpili uczniowie z klasy 4 LM Izabela Bolechowska i Mateusz Kozieł oraz z klasy 4 TK Daniel Rokicki i Bartłomiej Misiek.

Podczas dzisiejszego konkursu uczniowie zmierzyli się z funkcją kwadratową, planimetrią, musieli rozwiązać równanie trygonometryczne oraz rozstrzygnąć problem maksymalnego pola.

Prace naszych uczniów sprawdzone zostały przez p. Marią Płatek oraz p. Izabelę Żak, a następnie w piątek 08.04.2022 na Politechnice Świętokrzyskiej odbędzie się spotkanie Wojewódzkiej Komisji, która wyłoni zwycięzców i laureatów.

W skład Komisji  wchodzą: Danuta Pyrek – przewodnicząca, Katarzyna Tometczak – Morus, Maria Płatek, Izabela Żak, Ewa Pastuch oraz Małgorzata Pastuszko.

Czekamy na wyniki !!!

[edit]
W piątek 08.04.2022 w murach Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Konkursowej. Komisja w składzie Danuta Pyrek – Przewodnicząca, Katarzyna Tometczak – Morus, Małgorzata Pastuszko, Ewa Pastuch, Maria Płatek, Izabela Żak postanowiła przyznać:

II miejsce dla Mateusza Kozieł kl. 4LM

III miejsce dla Daniela Rokickiego kl. 4TK

Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów.