Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

W czwartek, 21 marca, w hali sportowej I LO im. J.Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej Chłopców. Turniej odbył się w ramach współzawodnictwa sportowego o Puchar Starosty Skarżyskiego. Tym razem nasza reprezentacja nie dotarła do finału. Pierwszy raz od sześciu lat nie walczyliśmy o najwyższe miejsca.

Po łatwych zwycięstwach w grupie, w meczu półfinałowym ulegliśmy drużynie gospodarzy  I LO – ZSTM  6:5. W  meczu o trzecie miejsce, pokonaliśmy „Ekonomik” 8:2. Dobry wynik, choć pozostał pewien niedosyt.

Mistrzem Skarżyska-Kamiennej w piłce ręcznej chłopców szkół ponadgimnazjalnych została reprezentacja ZST, która w finale nie dała żadnych szans gospodarzom, drużynie I LO, wygrywając 13:1.

Skład drużyny ZSTM

 1. Kaluga Mateusz
 2. Kudliński Daniel
 3. Wicik Tomasz
 4. Parszewski Kewin
 5. Piętak Sebastian
 6. Kowalik Mateusz
 7. Osobiński Hubert
 8. Bilski Paweł
 9. Woźniak Dominik
 10. Krakowiak Bartosz
 11. Podsiadły Wojciech
 12. Soból Kacper
 13. Najberg Kacper
 14. Piętak Dawid
 15. Matyśkiewicz Filip

OPIEKUN DRUŻYNY – Jarosław Sosnowski

W miłej i kulturalnej atmosferze w środowe przedpołudnie rozegrano w świetlicy szkolnej turniej o tytuł Szachowego Mistrza Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej. Dnia 20 marca 2019 roku grupa 20 uczniów, którzy zgłosili wcześniej chęć udziału w rozgrywkach, przystąpiła do szachowej rywalizacji. O godzinie ósmej rano imprezę otworzyła pani Elżbieta Cieślik – Zastępca Dyrektora ZSTM, która serdecznie powitała organizatora i uczestników turnieju, oraz wymieniła najważniejsze cele zorganizowanego przedsięwzięcia, takie jak:

– popularyzacja gry w szachy wśród uczniów ZSTM,

– podniesienie poziomu gry szkolnych szachistów,

– rozwój intelektualny młodzieży,

– ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów,

– stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Pani Wicedyrektor, wspólnie z organizatorem turnieju, nauczycielem języka rosyjskiego w ZSTM – Arkadiuszem Matachowskim, powitała również zaproszonych gości – delegację sekcji szachowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie, panów: Zdzisława Sochę i Łukasza Kwietnia, których pomoc w przeprowadzeniu turnieju okazała się nieoceniona. Zaproszeni goście udostępnili na potrzeby profesjonalnych rozgrywek niezbędną ilość zegarów szachowych i szachownic, oraz służyli pomocą w trakcie zawodów jako szachowi eksperci i sędziowie. Przed rozpoczęciem właściwego turnieju uczniowie zapoznali się z jego regulaminem, a w ramach wprowadzenia teoretycznego Organizator krótko przypomniał zasady gry, oraz przytoczył kilka informacji, dotyczących historii gry w szachy i szachowych ciekawostek, takich jak chociażby mechaniczny turek Wolfganga von Kempelena. Następnie uczestnicy imprezy obejrzeli wspólnie krótki instruktażowy film – jak bronić się przed matem Legala, po czym sami zaprezentowali na wirtualnej szachownicy scenariusz szewskiego mata, oraz  tzw. „mata głupca”.

Po wprowadzeniu teoretycznym przystąpiono do zasadniczej części turnieju. Uczniowie przystąpili do gry w szachy w rozlosowanych uprzednio komisyjnie parach. Regulamin rozgrywek przewidywał 15 minut łącznego czasu na jeden mecz dla każdego z zawodników. Żadna partia nie trwała zatem dłużej niż pół godziny. Przegrany w danej parze – odpada z dalszej gry. Nieodłącznymi elementami trwających ponad 3 godziny rozgrywek były kolejne losowania par turniejowych, walkowery, remisy, dzikie karty, problemy w obsłudze zegarów i pomyłki szachowe graczy. Sędziowie mieli niemało pracy. W trakcie trwania rozgrywek doszło nawet w półfinale do sytuacji rewanżu między graczami, których ćwierćfinałowy mecz zakończył się remisem i w wyniku konsultacji i decyzji Sędziów – obaj przeszli do następnego etapu. Poziom gry niektórych zawodników, oraz przebieg wybranych partii szachowych budziły uznanie zarówno innych graczy, jak i Sędziów. „Piękny mat, piękny mat…” powtarzali Sędziowie. Szczególnie zaciętym był mecz o 3 miejsce, pomiędzy uczniami trzecich klas. Sytuacja na szachownicy była bardzo napięta. Obie strony atakowały równocześnie króla przeciwnika. Czas jednego z zawodników dobiegał powoli końca… W trakcie wzajemnego osłaniania i wybijania figur przyszedł czas na jednoczesny marsz pionami w kierunku linii przemiany. Szybszy okazał się biały pion. Po promocji piona na hetmana mecz zakończył się zwycięstwem ucznia klasy III MM, który miał gorszy czas od swojego przeciwnika. Finałowy mecz był również niezwykle ciekawy, chociaż ze względu na lepsze tempo gry, zakończył się kilka minut wcześniej.

Podsumowując, tytuł Szachowego Mistrza ZSTM w roku szkolnym 2018/2019 zdobył Paweł Krawczyk z klasy 1LM. Drugie miejsce w turnieju zajął Kamil Kabała z klasy 4MM, a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Dalach z klasy IIIMM. Gratulacje! Świeżo upieczonego Szachowego Mistrza ZSTM medalem udekorował najbardziej doświadczony szachista obecny na sali, sędzia Zdzisław Socha. Dekoracja zwycięzców oraz przebieg turnieju upamiętnione zostały na licznych fotografiach. Nagrody dla Finalistów, ufundowane przez Radę Rodziców, zostaną wręczone w obecności społeczności szkolnej przy okazji wybranej uroczystości na auli ZSTM. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju i walkę fair play do samego końca. Gratulujemy zwycięzcom umiejętności, oraz odwagi – jedynej uczestniczce turnieju, Małgorzacie Basiak, za równą walkę z 19 mężczyznami.

W dniu 02.03.2019r. odprowadziliśmy na drogę do wieczności śp. Jacka Białkowskiego, naszego kolegę, przyjaciela, nauczyciela i wychowawcę. Msza św. żałobna odbyła się w kościele pw. Św. Brata Alberta w Skarżysku – Kamiennej. W tym ostatnim pożegnaniu uczestniczyła cała społeczność szkolna: dyrekcja, czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice.

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” – tymi słowami św. Pawła dyrektor szkoły pani Joanna Żurawka w imieniu całej społeczności szkolnej żegnała śp. Jacka Białkowskiego. Dziękowała za codzienny trud i troskę jaką wkładał w wychowanie i nauczanie młodych ludzi, najpierw jako nauczyciel Technicznych Zakładów Naukowych, a następnie nauczyciel dyplomowany mgr inż. w Zespole Szkół Transportowo – Mechatronicznych. Był osobą pełną życia, mającą szereg zainteresowań i pasji. Jednakże – jak to często bywa – życie ludzkie samo pisze swój scenariusz. Gdy stajemy w obliczu śmierci osoby, która była nam bliska, którą znaliśmy, ogarniają nas takie uczucia jak żal, smutek i pustka. Pani dyrektor podkreśliła, że nasz kolega i nauczyciel na zawsze pozostanie w naszej pamięci, w naszych wspomnieniach. Przecież tylu nam ich dostarczył za swego życia. Niech odpoczywa w pokoju. W imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej, złożyła wyrazy współczucia rodzinie zmarłego i wszystkim, których ta śmierć dotknęła.

W imieniu własnym i Rodziny zmarłego śp. Jacka Białkowskiego składam Serdeczne Podziękowania dla Wszystkich Państwa, Nauczycieli czynnych i emerytowanych, Pracowników szkoły, Uczniów, Rodziców, Absolwentów za zaangażowanie, udział w ostatnim pożegnaniu, modlitwę, słowa wsparcia, godną postawę młodzieży. Dziękuję.

Dyrektor szkoły Joanna Żurawka

Mateusz Bukowicz i Filip Matyśkiewicz , uczniowie kl. 1 LM w zawodzie technik mechatronik otrzymali stypendia za wysoką średnią ocen oraz wzorowe zachowanie. Mateusz wraz ze swoją mamą, umowę stypendialną podpisał 25 lutego br. w obecności pani dyrektor Joanny Żurawki oraz wychowawcy klasy Sławomira Jaworskiego. Przedstawicielami MESKO S.A. byli pan Grzegorz Kosierkiewicz kierownik działu zarządzania kadrami w Mesko S.A. oraz pani Aleksandra Mazur pracownik działu kadr. To kolejny uczeń ZSTM, który dołączył do grona stypendystów z Mesko S.A.
Następnego dnia w gabinecie pani dyrektor zostało wręczone stypendium Filipowi, które ufundowała Rada Pedagogiczna ZSTM.

Gratulacje dla kolejnych mechatroników – stypendystów.

Dnia 11.01.2019 w MCK odbyła się V Gala PaTu i Wolontariatu. Głównym punktem Gali był spektakl „American Dream” w wykonanie młodzieży z I LO, II LO oraz naszej szkoły. Uczniowie przygotowywali się od października spotykając się na próbach w soboty w Sali Konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej. Z naszej szkoły zagrały Izabela Gromiec z kl. 4LM w podwójnej roli Izy oraz Gabriell, a także uczennica kl. 1LM Elżbieta Chyb, która wcieliła się w Agatę. Nad całym przedsięwzięciem czuwała Izabela Żak.

Po spektaklu wystąpił nasz zespół muzyczny w składzie Klaudia Sławek kl. 3TK, Jakub Środa, Albert Zapalski oraz Paweł Serafin – wszyscy muzycy z kl. 4LM. Piosenka w ich wykonaniu zachwyciła publiczność.

Na widowni zasiadła młodzież ze szkół średnich powiatu skarżyskiego oraz szkół podstawowych. Wśród publiczności nie zabrakło oczywiście naszych uczniów z kl. 1 LM.

Kto nie miał okazji obejrzeć występu, może od poniedziałku znaleźć cały materiał filmowy na stronie Telewizji Świętokrzyskiej. Serdecznie polecamy.

Dnia 06.01.2019 w Pałacyku Zielińskich w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i stypendium uczniom i studentom, beneficjentom konkursów współorganizowanych przez Fundację im. Agi Skrobackiej „Wiatr w żagle”. Jednym z tych konkursów był Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny.

Finał tego maratonu odbył się 14.12.2018 w murach Politechniki Świętokrzyskiej. Jednym ze współorganizatorów tego konkursu jest Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych. Udział w konkursie wzięło 170 uczniów klas maturalnych z liceum i technikum województwa świętokrzyskiego. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się: Mateusz Kowalik kl.4 TK oraz Seweryn Zdziech kl.4 TK. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami na poziomie rozszerzonym. I jeden z nich Seweryn Zdziech odniósł ogromny sukces – zajął I miejsce w województwie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szczególnie podczas egzaminów maturalnych.

W środę 12 grudnia w hali sportowej I LO w Skarżysku-Kamiennej podsumowano roczną rywalizację sportową szkół w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadgimnazjalnych o puchar Starosty Skarżyskiego. Reprezentacje naszej szkoły zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców wywalczyły doskonałe II miejsca.

To wynik ciężkiej walki o każdy punkt w poszczególnych dyscyplinach. W ramach współzawodnictwa  przez cały rok 2018 uczniowie rywalizowali w siedmiu dyscyplinach sportowych takich jak: piłka nożna halowa, piłka koszykowa, sztafetowe biegi przełajowe, tenis stołowy, piłka siatkowa, piłka ręczna i piłka nożna.

Wyniki końcowe współzawodnictwa:

Kategoria dziewczęta:

 • I miejsce i puchar Starosty Skarżyskiego – I LO 37 pkt
 • II miejsce – ZST-M 27pkt
 • III miejsce – II LO 26 pkt
 • IV miejsce – ZSE 26pkt
 • V miejsce – ZSS-U 18pkt
 • VI miejsce – ZST 10pkt

Kategoria chłopcy:

 • I miejsce i puchar Starosty Skarżyskiego – ZST 35pkt
 • II miejsce – ZST-M 29pkt
 • III miejsce – I LO 27pkt
 • IV miejsce – ZSE 24pkt
 • V miejsce – II LO 22 pkt
 • VI miejsce – ZSS-U 9pkt

W uroczystym podsumowaniu rywalizacji udział wzięła Pani dyr. Joanna Żurawka, wybrani zawodnicy oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Puchary Starosty Skarżyskiego wraz z pozdrowieniami i gratulacjami zdrowej rywalizacji wręczyła zwycięskim drużynom członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska. Ponadto wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każda szkoła za udział w cyklu rozgrywek otrzymała czek o wartości 1000,00 zł na zakup sprzętu sportowego.

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZAWODNIKÓW I ZAWODNICZEK ZST-M.