Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych

im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Get Adobe Flash player

Dnia 11.01.2019 w MCK odbyła się V Gala PaTu i Wolontariatu. Głównym punktem Gali był spektakl „American Dream” w wykonanie młodzieży z I LO, II LO oraz naszej szkoły. Uczniowie przygotowywali się od października spotykając się na próbach w soboty w Sali Konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej. Z naszej szkoły zagrały Izabela Gromiec z kl. 4LM w podwójnej roli Izy oraz Gabriell, a także uczennica kl. 1LM Elżbieta Chyb, która wcieliła się w Agatę. Nad całym przedsięwzięciem czuwała Izabela Żak.

Po spektaklu wystąpił nasz zespół muzyczny w składzie Klaudia Sławek kl. 3TK, Jakub Środa, Albert Zapalski oraz Paweł Serafin – wszyscy muzycy z kl. 4LM. Piosenka w ich wykonaniu zachwyciła publiczność.

Na widowni zasiadła młodzież ze szkół średnich powiatu skarżyskiego oraz szkół podstawowych. Wśród publiczności nie zabrakło oczywiście naszych uczniów z kl. 1 LM.

Kto nie miał okazji obejrzeć występu, może od poniedziałku znaleźć cały materiał filmowy na stronie Telewizji Świętokrzyskiej. Serdecznie polecamy.

Dnia 06.01.2019 w Pałacyku Zielińskich w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i stypendium uczniom i studentom, beneficjentom konkursów współorganizowanych przez Fundację im. Agi Skrobackiej „Wiatr w żagle”. Jednym z tych konkursów był Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny.

Finał tego maratonu odbył się 14.12.2018 w murach Politechniki Świętokrzyskiej. Jednym ze współorganizatorów tego konkursu jest Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych. Udział w konkursie wzięło 170 uczniów klas maturalnych z liceum i technikum województwa świętokrzyskiego. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się: Mateusz Kowalik kl.4 TK oraz Seweryn Zdziech kl.4 TK. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami na poziomie rozszerzonym. I jeden z nich Seweryn Zdziech odniósł ogromny sukces – zajął I miejsce w województwie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szczególnie podczas egzaminów maturalnych.

W środę 12 grudnia w hali sportowej I LO w Skarżysku-Kamiennej podsumowano roczną rywalizację sportową szkół w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadgimnazjalnych o puchar Starosty Skarżyskiego. Reprezentacje naszej szkoły zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców wywalczyły doskonałe II miejsca.

To wynik ciężkiej walki o każdy punkt w poszczególnych dyscyplinach. W ramach współzawodnictwa  przez cały rok 2018 uczniowie rywalizowali w siedmiu dyscyplinach sportowych takich jak: piłka nożna halowa, piłka koszykowa, sztafetowe biegi przełajowe, tenis stołowy, piłka siatkowa, piłka ręczna i piłka nożna.

Wyniki końcowe współzawodnictwa:

Kategoria dziewczęta:

 • I miejsce i puchar Starosty Skarżyskiego – I LO 37 pkt
 • II miejsce – ZST-M 27pkt
 • III miejsce – II LO 26 pkt
 • IV miejsce – ZSE 26pkt
 • V miejsce – ZSS-U 18pkt
 • VI miejsce – ZST 10pkt

Kategoria chłopcy:

 • I miejsce i puchar Starosty Skarżyskiego – ZST 35pkt
 • II miejsce – ZST-M 29pkt
 • III miejsce – I LO 27pkt
 • IV miejsce – ZSE 24pkt
 • V miejsce – II LO 22 pkt
 • VI miejsce – ZSS-U 9pkt

W uroczystym podsumowaniu rywalizacji udział wzięła Pani dyr. Joanna Żurawka, wybrani zawodnicy oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Puchary Starosty Skarżyskiego wraz z pozdrowieniami i gratulacjami zdrowej rywalizacji wręczyła zwycięskim drużynom członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska. Ponadto wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każda szkoła za udział w cyklu rozgrywek otrzymała czek o wartości 1000,00 zł na zakup sprzętu sportowego.

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZAWODNIKÓW I ZAWODNICZEK ZST-M.

Dnia 14.12.2018 w gościnnych murach Politechniki Świętokrzyskiej odbył się Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny. Z naszej szkoły udział wzięli Mateusz Kowalik z kl. 4 TK oraz Seweryn Zdziech z kl. 4 TK. O zakwalifikowaniu do konkursu decydowały wyniki w Powiatowym Konkursie Matematycznym.

Podczas Maratonu uczniowie zmierzyli się z zadaniami z poziomu rozszerzonego. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że na pewno jeden z naszych uczniów odniósł sukces. Wręczenie nagród odbędzie się 06.01.2019 w Kielcach w Pałacyku Zielińskich.

Gratulujemy!!!

W dniu 10.12.2018r. uczniowie klasy drugiej w zawodzie technik elektroenergetyk transportu szynowego (przyszły maszynista), odbyli wycieczkę przedmiotową do Zakładu Napraw Taboru w Dębicy. Grupę przywitał prezes zakładu Pan Marian Dybowski. Pan Prezes omówił zasady funkcjonowania zakładu, następnie zaproponował zwiedzanie pod nadzorem uprawnionych pracowników w obecności nauczyciela przedmiotu Pana Wiesława Witkowskiego oraz Pani dyrektor Joanny Żurawki.

Uczniowie byli w laboratorium pomiarów i wzorcowania narzędzi pomiarowych, zapoznali się z pracą biura konstrukcyjnego. Następnie zwiedzili hale produkcyjne zakładu, gdzie prowadzone są naprawy wagonów towarowych, naprawy lokomotyw spalinowych oraz naprawy maszyn wysokowydajnych do robót torowych. Cała klasa była pod wrażeniem prac prowadzonych w zakładzie oraz wyposażenia poszczególnych stanowisk specjalistycznych do naprawy pojazdów szynowych. Tym samym otwierają się przed uczniami nowe możliwości związane z podpisaniem umów stypendialnych, stypendia fundowane comiesięczne, realizacja praktyk zawodowych oraz staży dla młodzieży ZSTM.

30 listopada w auli szkolnej odbyło się spotkanie podsumowujące realizowany w ZSTM projekt pt. ,,Europejski sukces zawodowy z Zespołem Szkół Transportowo – Mechatronicznych”. Projekt trwał 14 miesięcy, tj. 01.10.2017. – 30.11.2018. i obejmował 4 mobilności: Budapeszt 2017, Budapeszt 2018, Wiedeń i Mediolan 2018. W projekcie uczestniczyło 49 uczniów w zawodach technik mechanik, technik mechatronik, technik logistyk, technik transportu kolejowego i technik transportu szynowego oraz 5 nauczycieli – opiekunów grup.

Głównymi celami projektu było podnoszenie przez uczniów kwalifikacji zawodowych, doskonalenie umiejętności językowych oraz podnoszenie jakości pracy szkoły. Podczas spotkania uczestnicy mogli wysłuchać krótkiego podsumowania pani dyrektor Joanny Żurawki oraz szkolnego koordynatora projektu p. Marzeny Bracha. Ponadto została przygotowana prezentacja multimedialna, w której przedstawiono relację z poszczególnych wyjazdów. Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali certyfikaty oraz dokument Europass Mobillity w dwóch wersjach językowych potwierdzające odbycie zagranicznej praktyki zawodowej. Podobne spotkanie na temat realizowanego projektu POWER zostało wcześniej zorganizowane dla rodziców uczniów podczas ogólnego zebrania z rodzicami.

22.11.2018r. na strzelnicy „ŚWIT” w Starachowicach innowacja wojskowa i policyjna ZSTM odbyła szkolenie  strzeleckie. Główny cel zajęć to: poznanie budowy, zasad działania i strzelania z broni strzeleckiej, doskonalenie strzelania w postawie leżąc i klęcząc oraz przygotowanie do zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Podczas szkolenia rozegrany został pierwszy etap Turnieju Strzeleckiego o Puchar Dyrektora ZSTM w roku szkolnym 2018/2019.

Miłym akcentem było wręczenie podziękowania od społeczności szkolnej ZSTM dla Klubu Sportowego „Świt”, za szkolenie i pomoc w przygotowaniach do zawodów sportowo-obronnych na szczeblu krajowym, w których reprezentacja szkoły odniosła duży sukces podczas IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2018”.

Najlepsi strzelcy I etapu turnieju 2018/2019

Innowacja wojskowa

KL II

1.m             Gębski Krystian             45pkt/50pkt

      Jamioł Sebastian           45pkt/50pkt

2.m             Jakub Sokołowski         44pkt/50pkt

3.m             Zając Klaudia                 43pkt/50pkt

KL I

1.m             Wrona Kamil                43pkt/50pkt

      Sarna Kacper               43pkt/50pkt

2.m             Podsiadły Wojciech     42pkt/50pkt

      Mastalerz Jakub          42pkt/50pkt

3.m             Buda Krzysztof            41pkt/50pkt

      Mazur Łukasz              41pkt/50pkt

 

Innowacja policyjna

1.m              Wiśniewski Patryk          46pkt/50pkt

      Derlatka Łukasz              46pkt/50pkt

2.m             Pogorzelska Sylwia        43pkt/50pkt

3.m             Czyż Adam                       41pkt/50pkt