w Skarżysku-Kamiennej

5 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie odbył się XIV Konkurs Recytatorski „Fascynacje Sienkiewiczowskie”. Naszą szkołę reprezentował Jakub Adamczyk z klasy 1TL.

Wszystkich zebranych powitali burmistrz Suchedniowa Tadeusz Bałchanowski i dyrektor Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie Grzegorz Michnowski. Głos zabrał również pan Michał Redlica, organizator konkursu.
Recytatorzy zaprezentowali fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza oraz inne utwory poetyckie, łączące się tematycznie z recytowanymi fragmentami. Można było usłyszeć słowa ze znanych dzieł Henryka Sienkiewicza, takich jak: „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Rodzina Połanieckich”, „Za chlebem”, „Szkice węglem”, „Janko Muzykant” oraz utwory liryczne m.in. Juliusza Słowackiego, Małgorzaty Hillar, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Jury miało trudne zadanie i werdykt nie był jednogłośny. Ostatecznie wygrała Ewelina Biaduń z II LO.
Nam nie udało się przywieźć nagrody, ale, jak orzekło jury, nie było w tym roku złych recytacji, co pozwala cieszyć się z tego, że mogliśmy się dobrze zaprezentować. Ale nie tylkoo zmagania konkursowe tu przecież chodzi i o samą rywalizację, bo najważniejsze było to, że braliśmy udział w swego rodzaju uczcie duchowej. Przyczyniły się do tego niewątpliwie piękny język prozy naszego wielkiego pisarza i poezja najwyższych lotów, prezentowane przez osoby, które mają dar przekazywania emocji i uczuć zawartych w literaturze. Było i pięknie, i wzruszająco, czasem wesoło, czasem smutno, jednym słowem, trzeba to było usłyszeć i poczuć. Można tylko się cieszyć, że przy słabnącej popularności konkursów recytatorskich nadal są ich zwolennicy i młodzi ludzie, którzy chcą podjąć wysiłek uczestniczenia w takich przedsięwzięciach, może trochę
na przekór czasom, a może z wrażliwości na piękno literatury.