w Skarżysku-Kamiennej

23 września 2015 r. uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej po raz siedemnasty pokonali ok. 20 km, aby dotrzeć na polanę Wykus. Złaz Pierwszoklasisty jest jedną z najbardziej popularnych masowych imprez, której inicjatorem i organizatorem jest Sławomir Jaworski-nauczyciel wychowania fizycznego w ZSTM. Złaz ma na celu zintegrowanie uczniów klas pierwszych, ukazanie piękna ziemi świętokrzyskiej oraz zapoznanie z historią naszego regionu. W tegorocznym złazie wzięło udział około stu osób, które do celu wędrowały

z Wąchocka, Parszowa i Mostek. Po drodze uczniowie mijali mogiły poległych partyzantów, poznawali zabytki i historię okolicznych miejsc. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników rajdu była polowa msza święta na uroczysku Wykus odprawiona przez księdza Krzysztofa Kanię, który także wygłosił homilię skierowaną do młodzieży. Uczestniczący w imprezie znany przewodnik, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Witold Zajączkowski zainteresował wszystkich opowieścią o Górach Świętokrzyskich i walkach partyzanckich na tych terenach w czasie II wojny światowej.

Po uczcie duchowej przyszedł czas na zabawę. Uczniowie wraz z opiekunami przeszli na pole biwakowe w okolice Siekierna, gdzie płonęło ognisko przygotowane przez organizatorów i czekały smaczne kiełbaski. Po gorącym posiłku kolejnym punktem imprezy były otrzęsiny zorganizowane przez grupę uczniów z klasy drugiej. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami brali udział w zabawnych konkurencjach. Rywalizację wygrała klasa 1TK. Wszystkim uczestnikom kibicowała pani dyr. Joanna Żurawka.

Złaz to bardzo wartościowa impreza, która już należy do tradycji szkoły. Uczniowie klas pierwszych podczas wędrówki ćwiczą kondycję fizyczną, integrują się ze sobą, poznają wychowawców, bogacą się duchowo, zyskują wiedzę o swoim regionie, a przy tym świetnie bawią się w czasie ogniska i otrzęsin.

Tegoroczny złaz podobnie jak w innych latach należał do udanych i na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, którzy dzięki temu poczuli się dobrze w nowej szkole.