w Skarżysku-Kamiennej

W auli naszej szkoły zorganizowano w piątek 10 czerwca spotkanie poświęcone tematyce bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Akcja prowadzona jest w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, której organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Porusza się w niej m.in. zagadnienie wypadków związanych z przechodzeniem przez tory w miejscach niedozwolonych w celu podniesienia świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Każdego roku na przejazdach dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób.

Tego typu zdarzenie stanowi tragedię dla poszkodowanych i ich rodzin, a także przynosi wiele negatywnych kosztów dla społeczeństwa i gospodarki. Dzięki kampanii od 2011 roku liczba wypadków na kolei zmniejszyła się o jedną czwartą. W spotkaniu wzięli udział uczniowie gimnazjum nr 1 i ZSTM. Dzięki prezentacji pani Lidii Franczyk z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z pewnością podniosła się ich świadomość o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych. Młodzież dowiedziała się, do czego może prowadzić brawura, pośpiech i skłonność do ryzyka przy przekraczaniu skrzyżowań na terenach kolejowych.

Druga część spotkania była poświęcona obchodom Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Jego uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną laureata 2 miejsca IV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO, ucznia kl.1TK Mateusza Kowalika. Następnie odbył się pokaz mody ekologicznej. Uczennice z kl.1LM (Iza Gromiec i Klaudia Gębura), 1TK (Oliwia Dreas i Wiktoria Dakus), 2TL (Patrycja Stąpór, Karolina Adamczyk, Iza Dulęba, Ewa Przygoda, Patrycja Gibała) samodzielnie wykonały stroje z surowców wtórnych oraz ciekawie i z humorem je zaprezentowały. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani ekologicznymi warzywami i owocami.