W Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjalnych. Do dyktanda przystąpiło 22 uczniów z następujących szkół: I LO, II LO, ZSE , ZSTM oraz Niepubliczne Gimnazjum Nr 6.
W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, organizatorki konkursu: Ewa Jaworska, Iwona Kowalik, Agata Krawarska ułożyły tekst tematycznie związany z tym wydarzeniem.
Podczas oczekiwania na wyniki młodzież wysłuchała ciekawej prelekcji pana Piotra Berlińskiego – nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSTM, związanej z dążeniami Polaków do niepodległości. Wykład był urozmaicony prezentacją multimedialną przygotowaną prze z uczniów ZSTM.
Najlepiej dyktando napisali: Anna Majstrak, Natalia Ruzik, Martyna Niziołek, Gabriela Kamionka – uczniowie z Niepublicznego Gimnazjum Nr 6.
Laureatami konkursu spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostali:
I miejsce Dawid Kabała z ZSE,
II miejsce Monika Młodawska z II LO,
III miejsce Karol Szapsza z I LO,
IV miejsce Adrian Grunt z I LO,
V miejsce Małgorzata Zep z II LO.
A oto tekst dyktanda:
Leśna opowieść
Pośród dziko rosnących krzaków czeremchy, spróchniałych wierzb i brzóz, niczym żagiew rozżarzyło się ognisko, wokół rozprysnęły się iskry. Po niedawnej burzy, w czasie której spadły hektolitry wody, wiatr kołysał jeszcze wierzchołkami drzew. W oddali można było dostrzec krwistoczerwoną jarzębinę oraz kędzierzawe łopuchy w pobliżu srebrzących się strużek. Raz po raz słychać było pohukiwania sów i pustułek. Druh Joachim, zwany przez harcerzy Wernyhorą, zaczął rzępolić na gitarze, ale drużynowy spiorunował go karcącym spojrzeniem. Bądź co bądź za chwilę na tychże północno-wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej miała rozpocząć się niecodzienna lekcja historii, dzięki której harcerskie bractwo miało odbyć podróż do chwalebnej przeszłości naszego kraju. Podchorąży podszedł do zgromadzonych przy ognisku harcerzy z zastępu „Żbik” zaczął snuć swą opowieść:
„W listopadzie 1918 roku po stu dwudziestu trzech latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków, przeciwstawiających się w ciągu tego okresu trzem zaborcom: rosyjskiemu, pruskiemu i austriackiemu.
Swój sukces Polacy zawdzięczali zarówno nadzwyczaj sprzyjającej koniunkturze międzynarodowej, jak i zdobytej umiejętności wyzyskania korzystnego układu sił politycznych. Pierwsza wojna światowa spowodowała bowiem prawie równoczesny upadek wszystkich państw zaborczych”.
Po tym krótkim wstępie popłynęła opowieść o chmarach najeźdźców, hordach zaborczych barbarzyńców, o barwnym życiu i bohaterskich czynach Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego oraz jego wiernych piłsudczykach, o odbudowie polskiego państwa, w którym niemały udział miały wybitne postacie polskiej sceny politycznej, takie jak Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Władysław Grabski czy Eugeniusz Kwiatkowski. .
Druhowie pogrążeni w skupieniu i z wypiekami na twarzach słuchali tej arcyciekawej opowieści. Na koniec harcerska brać, by hołubić pamięć o legionistach, zaśpiewała chóralnie „Marsz Pierwszej Brygady”, którą marszałek Józef Piłsudski nazwał „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.