w Skarżysku-Kamiennej

Tradycją szkoły jest, że w listopadzie uczniowie innowacji wojskowej ZSTM odwiedzają miejsca pamięci, oddając hołd walczącym i poległym w obronie niepodległej Polski.

06.11.2018 r. już po raz szósty innowacja odbyła marsz szlakiem historycznych miejsc, tragicznych i niezwykle ważnych dla mieszkańców powiatu skarżyskiego. Tegoroczny szlak prowadził poprzez miejsca martyrologii narodu polskiego – mogiły pomordowanych przez Niemców w lutym i czerwcu 1940 r w zbiorowych egzekucjach na Brzasku i Borze.

Uczniowie zapalili również znicze na symbolicznym grobie kaprala Andrzeja Paska ps „Jędrek” żołnierza z drużyny ochronnej mjr „Ponurego”. Poległ 7.10.1943 r podczas obławy żandarmerii niemieckiej na młyn Cioka, w którym odbywało się spotkanie komendanta „Ponurego” z szefem KG Kedywu AK – Emilem Fieldorfem „Nilem”.

Następnie innowacja przemieściła się do zaprzyjaźnionej placówki Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku- Kam gdzie realizowała zajęcia poglądowe.

Doskonała pogoda sprawiła, że pomimo zmęczenia 18 kilometrowym marszem humory dopisywały.

Taka niecodzienna lekcja historii to doskonały sposób zdobywania i poszerzania  przez uczniów wiedzy o bogatych i tragicznych dziejach naszego kraju i regionu, pielęgnowania pamięci o nich oraz kształtowania  przez młodych ludzi postaw patriotycznych. To także ciekawa propozycja na integrację uczniów. Krótki rys historyczny przedstawili nauczyciele ZSTM Piotr Berliński i Jarosław Sosnowski.