w Skarżysku-Kamiennej

W miłej i kulturalnej atmosferze w środowe przedpołudnie rozegrano w świetlicy szkolnej turniej o tytuł Szachowego Mistrza Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej. Dnia 20 marca 2019 roku grupa 20 uczniów, którzy zgłosili wcześniej chęć udziału w rozgrywkach, przystąpiła do szachowej rywalizacji. O godzinie ósmej rano imprezę otworzyła pani Elżbieta Cieślik – Zastępca Dyrektora ZSTM, która serdecznie powitała organizatora i uczestników turnieju, oraz wymieniła najważniejsze cele zorganizowanego przedsięwzięcia, takie jak:

– popularyzacja gry w szachy wśród uczniów ZSTM,

– podniesienie poziomu gry szkolnych szachistów,

– rozwój intelektualny młodzieży,

– ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów,

– stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Pani Wicedyrektor, wspólnie z organizatorem turnieju, nauczycielem języka rosyjskiego w ZSTM – Arkadiuszem Matachowskim, powitała również zaproszonych gości – delegację sekcji szachowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie, panów: Zdzisława Sochę i Łukasza Kwietnia, których pomoc w przeprowadzeniu turnieju okazała się nieoceniona. Zaproszeni goście udostępnili na potrzeby profesjonalnych rozgrywek niezbędną ilość zegarów szachowych i szachownic, oraz służyli pomocą w trakcie zawodów jako szachowi eksperci i sędziowie. Przed rozpoczęciem właściwego turnieju uczniowie zapoznali się z jego regulaminem, a w ramach wprowadzenia teoretycznego Organizator krótko przypomniał zasady gry, oraz przytoczył kilka informacji, dotyczących historii gry w szachy i szachowych ciekawostek, takich jak chociażby mechaniczny turek Wolfganga von Kempelena. Następnie uczestnicy imprezy obejrzeli wspólnie krótki instruktażowy film – jak bronić się przed matem Legala, po czym sami zaprezentowali na wirtualnej szachownicy scenariusz szewskiego mata, oraz  tzw. „mata głupca”.

Po wprowadzeniu teoretycznym przystąpiono do zasadniczej części turnieju. Uczniowie przystąpili do gry w szachy w rozlosowanych uprzednio komisyjnie parach. Regulamin rozgrywek przewidywał 15 minut łącznego czasu na jeden mecz dla każdego z zawodników. Żadna partia nie trwała zatem dłużej niż pół godziny. Przegrany w danej parze – odpada z dalszej gry. Nieodłącznymi elementami trwających ponad 3 godziny rozgrywek były kolejne losowania par turniejowych, walkowery, remisy, dzikie karty, problemy w obsłudze zegarów i pomyłki szachowe graczy. Sędziowie mieli niemało pracy. W trakcie trwania rozgrywek doszło nawet w półfinale do sytuacji rewanżu między graczami, których ćwierćfinałowy mecz zakończył się remisem i w wyniku konsultacji i decyzji Sędziów – obaj przeszli do następnego etapu. Poziom gry niektórych zawodników, oraz przebieg wybranych partii szachowych budziły uznanie zarówno innych graczy, jak i Sędziów. „Piękny mat, piękny mat…” powtarzali Sędziowie. Szczególnie zaciętym był mecz o 3 miejsce, pomiędzy uczniami trzecich klas. Sytuacja na szachownicy była bardzo napięta. Obie strony atakowały równocześnie króla przeciwnika. Czas jednego z zawodników dobiegał powoli końca… W trakcie wzajemnego osłaniania i wybijania figur przyszedł czas na jednoczesny marsz pionami w kierunku linii przemiany. Szybszy okazał się biały pion. Po promocji piona na hetmana mecz zakończył się zwycięstwem ucznia klasy III MM, który miał gorszy czas od swojego przeciwnika. Finałowy mecz był również niezwykle ciekawy, chociaż ze względu na lepsze tempo gry, zakończył się kilka minut wcześniej.

Podsumowując, tytuł Szachowego Mistrza ZSTM w roku szkolnym 2018/2019 zdobył Paweł Krawczyk z klasy 1LM. Drugie miejsce w turnieju zajął Kamil Kabała z klasy 4LM, a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Dalach z klasy IIIMM. Gratulacje! Świeżo upieczonego Szachowego Mistrza ZSTM medalem udekorował najbardziej doświadczony szachista obecny na sali, sędzia Zdzisław Socha. Dekoracja zwycięzców oraz przebieg turnieju upamiętnione zostały na licznych fotografiach. Nagrody dla Finalistów, ufundowane przez Radę Rodziców, zostaną wręczone w obecności społeczności szkolnej przy okazji wybranej uroczystości na auli ZSTM. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju i walkę fair play do samego końca. Gratulujemy zwycięzcom umiejętności, oraz odwagi – jedynej uczestniczce turnieju, Małgorzacie Basiak, za równą walkę z 19 mężczyznami.