w Skarżysku-Kamiennej

2 grudnia w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie edukacyjne z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzony jest na całym świecie 1 grudnia. Organizatorami spotkania byli: p. Małgorzata Ledwójcik z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Skarżysku – Kam., p. Joanna Kędziora, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, p. Marcin Rzeczkowski, terapeuta uzależnień reprezentujący Stowarzyszenie „Arka”, p. Damian Szwagierek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji, młodzież z Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych i z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych oraz uczniowie klas pierwszych ZST-M.

Problem AIDS jest niezwykle poważny, dlatego tak ważne jest organizowanie tego typu spotkań, aby uświadomić młodzieży niebezpieczeństwa związane z chorobą. Statystyki mówią, że ok.35 tysięcy Polaków jest zakażonych wirusem HIV. Pani psycholog uświadomiła młodzieży, iż niemal połowa z tych osób nie wie o tym i nieświadomie może zarażać.

W czasie spotkania młodzież z zainteresowanie wysłuchała wykładów wygłoszonych przez p. Joannę Kędziorę i p. Marcina Rzeczkowskiego, którzy przedstawili informacje m.in. o drogach zakażenia wirusem HIV, omówili sytuacje sprzyjające zarażeniu, przestrzegali przed zachowaniami ryzykownymi, np. przypadkowymi kontaktami seksualnymi, zażywaniem narkotyków czy dopalaczy, robieniem tatuaży w niehigienicznych warunkach. Zwrócili także uwagę na fakt, że wobec osób chorych na AIDS nie należy zachowywać się nietolerancyjnie i nie wolno ich napiętnować. Życie z osobą zakażoną jest bezpieczne, oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności.