w Skarżysku-Kamiennej

30 września 2016 r. na polanie Wykus w Sieradowickim Parku Krajobrazowym w Górach Świętokrzyskich odbył się XVIII Złaz Pierwszoklasisty, w którym brali udział uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Transportowo–Mechatronicznych. W imprezie uczestniczyło ponad 50 osób, które do celu wędrowały z Wąchocka i Mostek. Do pokonania mieli ponad 10 kilometrów. Na miejscu znany przewodnik, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Witold Zajączkowski wygłosił prelekcję o Górach Świętokrzyskich i partyzantach walczących na tych terenach w czasie II Wojny Światowej. Po tej interesującej lekcji historii Mszę świętą przed kapliczką Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie odprawił ksiądz Piotr Wołąkiewicz uczący młodzież w ZSTM. Następnie uczniowie wraz z opiekunami przeszli na pole biwakowe w okolicach Siekierna, gdzie płonęło przygotowane przez organizatorów ognisko i czekały smaczne kiełbaski. Po gorącym posiłku kolejnym punktem imprezy były otrzęsiny przygotowane przez grupę uczniów z klasy 2DM z wychowawcą. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami brali udział w zabawnych konkurencjach. Rywalizację wygrała klasa 1MM. Wszystkim uczestnikom kibicowała pani dyr. Joanna Żurawka.

Złaz to bardzo wartościowa impreza, która już należy do tradycji szkoły. Uczniowie klas pierwszych podczas wędrówki ćwiczą kondycję fizyczną, integrują się ze sobą, poznają wychowawców, bogacą się duchowo, zyskują wiedzę o swoim regionie, a przy tym świetnie bawią się w czasie ogniska i otrzęsin.

Tegoroczny złaz podobnie jak w innych latach należał do udanych i na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, którzy dzięki temu poczuli się dobrze w nowej szkole. Piękna jesienna pogoda sprzyjała w wędrówce po Ziemi Świętokrzyskiej i zachęcała uczniów do jej kontynuowania w przeszłości w ramach istniejącego w szkole koła turystycznego.