w Skarżysku-Kamiennej

W piątek 2 marca w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych już po raz dziewiąty odbyła się cykliczna impreza pod hasłem „Moda na zdrowie i ekologię”, której celem jest przybliżanie i popularyzacja tematyki z zakresu ekologii i zdrowego trybu życia wśród młodych ludzi. W ramach tegorocznej akcji zostały zorganizowane dwa konkursy: konkurs plastyczny „Ratujmy ziemię” oraz konkurs dla uczniów klas pierwszych dotyczący wiedzy z zakresu tematyki proekologicznej i prozdrowotnej oraz spotkanie poświęcone tej tematyce.

            Imprezę otworzyła pani dyrektor Joanna Żurawka, która podkreśliła, jak ważne miejsce w naszym życiu zajmuje tematyka ekologiczna oraz życzyła powodzenia uczestnikom konkursów.  Obydwa konkursy cieszyły się dużym powodzeniem. Poziom konkursu z wiedzy o ekologii i zdrowym odżywianiu był dość wysoki i bardzo wyrównany; w związku z tym przyznano dwa pierwsze miejsca, a zajęli je: Filip Miernik z kl. 1TK i Paulina Lefek z kl. 1LM oraz trzy drugie miejsca dla Dominika Makockiego i Mikołaja Wikło z kl. 1TK oraz dla Kamila Gołąbka z kl. 1LM. Także w konkursie plastycznym uczniowie przygotowali bardzo ciekawe i różnorodne plakaty. Jury I miejsce przyznało Gabrieli Śpiewak, II miejsce Magdalenie Dudek i Joannie Rączce, III miejsce Monice Kabale, uczennicom z kl. 1TK. Zwycięzcy obydwu konkursów otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSTM, zaś wszystkim uczestnikom rozdano upominki i dyplomy za udział. Nagrody zostały rozdane podczas spotkania, w trakcie którego uczniowie klas starszych przedstawili swoim młodszym kolegom prezentacje dotyczące zdrowego odżywiania i zbiórki elektrośmieci w powiecie skarżyskim, zaprezentowali także ciekawostki z dziedziny ekologii. Podczas imprezy można było również obejrzeć wystawę plakatów konkursowych, zdjęcia uczniów przygotowane pod hasłem „Bliżej natury”. Ponadto został przygotowany kącik informacyjny utrzymany w kolorowej, optymistycznej i już wiosennej oprawie, dzięki któremu uczniowie mogli uzupełnić wiedzę z zakresu tematyki proekologicznej i prozdrowotnej. Imprezę przygotowały: Małgorzata Pisarek, która od wielu lat zajmuje się tą tematyką oraz Ewa Jaworska i Iwona Kowalik, które od kilku lat włączyły się do organizowania cyklu „Moda na zdrowie i ekologię”.

            Takie akcje są ważną inicjatywą na rzecz naszej planety, środowiska, zdrowego stylu życia. Przypominają o problemach ekologicznych, których rozwiązywanie staje się sprawą wspólną oraz o tym, że zdrowie i ekologia nie powinny wychodzić z mody.