w Skarżysku-Kamiennej

W czwartek 6 czerwca 2019 r. w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 20 uczniów klasy drugiej innowacji wojskowej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych odebrało certyfikaty ukończenia dwuletniego szkolenia. Certyfikaty z ramienia Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wręczył z-ca Komendanta Centrum ppłk Piotr Zawiślak. W uroczystości uczestniczyli szef sekcji wychowawczej w CPdMZ mjr Andrzej Szostak oraz opiekun innowacji Jarosław Sosnowski.

W czasie uroczystości podsumowano także wyniki szkoleń i wręczono nagrody za udział w konkursie „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni”. Uroczystość stanowi zwieńczenie dwuletniego szkolenia, którego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej oraz popularyzowanie wśród młodzieży postaw proobronnych i patriotycznych. Uczniowie w ramach szkolenia biorąc udział w zajęciach w CPdMZ, nabywają umiejętności w zakresie obronności, obsługi broni palnej i strzelania, pierwszej pomocy, zachowań w różnych sytuacjach kryzysowych, łączności, terenoznawstwa. W ramach innowacji młodzież doskonali umiejętności strzeleckie na strzelnicy „Świt” w Starachowicach.

Szef sekcji wychowawczej mjr Szostak pogratulował innowacji zwycięstwa w Mistrzostwach Województwa w Zawodach Sportowo-Obronnych Klas Mundurowych, dzięki czemu ZSTM ponownie będzie reprezentowało woj. świętokrzyskie w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2019 i rozgrywanych tam Mistrzostwach Polski.

Konkurs „Historia żołnierza polskiego – żołnierze niezłomni i cichociemni ”

 1. Krystian Gębski – kl 2EE
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Kacper Dąbrowski – kl 2LM

Konkurs strzelecki z trenażera TCW-97 „CYKLOP”

 1. Jacek Potrzeszcz – kl 2EE
 2. Krystian Gębski – kl 2EE
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Konkurs rzutu granatem F-1

 1. Grzegorz Caban – kl 2LM
 2. Kamil Dulęba – kl 2LM
 3. Patryk Ślusarczyk – kl 2LM

Równocześnie uczniowie klasy pierwszej brali udział w cyklicznym szkoleniu w CPdMZ.

Tematyka zajęć dotyczyła:

 • łączenia czynności do strzelania z kbk AKMS,
 • strzelania z trenażera TCW-97 „CYKLOP”,
 • budowy, przeznaczenia, danych taktyczno-technicznych, składania i rozkładania kbk AKMS,
 • ochrona przeciwchemiczna – indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry.