w Skarżysku-Kamiennej

W piątek 22 kwietnia w auli naszej szkoły odbyły się XXIV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zorganizowane przez Oddział Rejonowy PCK. W zawodach wzięły udział zespoły medyczne ze szkół ponadgimnazjalnych, reprezentujących I LO, II LO, ZSE, ZST, ZSS-U oraz ZSTM. W skład każdej drużyny wchodziło 5 ratowników. Na początku uczniowie rozwiązywali test wiedzy z zasad udzielania pierwszej pomocy, wiedzy o Czerwonym Krzyżu i MPH czyli Masters in Public Health (Magister do spraw zdrowia Publicznego), za co mogli zdobyć 20 punktów. Następnie wykazywali się wiedzą praktyczną z udzielania pierwszej pomocy w 3 ogniskach urazowych, co mogło ich wzbogacić o 48 punktów.

Zawodników oceniała sześcioosobowa komisja sędziowska w składzie:
-Adam Pańczyk -wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK
-Emil Bąk – ratownik medyczny ŚCRMiTS w Skarżysku-Kamiennej
-Zbigniew Kozioł – ratownik medyczny ŚCRMiTS w Skarżysku-Kamiennej
-Bożena Kraul – pielęgniarka NZOZ „Medycyna szkolna”
-Alicja Jamroz- pielęgniarka NZOZ „Medycyna szkolna”
-Barbara Lipnicka- pracownik PCK

Zespoły medyczne dwóch szkół uzyskały taką samą liczbę punktów. Zgodnie z regulaminem o zwycięstwie zdecydowała większa ilość punktów z testu wiedzy: II LO-16 pkt, I LO-14 pkt.

Klasyfikacja końcowa:
miejsce II Liceum Ogólnokształcące- 62 punktów
miejsce I Liceum Ogólnokształcące- 62 punktów
miejsce Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych -57 punktów
miejsce Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych -55 punktów
miejsce Zespół Szkół Ekonomicznych- 50 punktów
miejsce Zespół Szkół Technicznych – 46 punktów
Dla wszystkich szkół uczestniczących w zawodach przygotowano pamiątkowe dyplomy, a każdy uczestnik otrzymał upominek-pamięć 8GB lub kalkulator Citizen oraz kosmetyki i czekolady ufundowane przez Oddział Rejonowy PCK w Skarżysku-Kamiennej.

Do Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zakwalifikowało się II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. Zwycięska drużyna 21 maja 2016 roku będzie reprezentować powiat skarżyski na zawodach w Kielcach.

Skład drużyny ZSTM:
DAKUS WIKTORIA 1TK
WÓJCICKI DAWID 1 MD
PIĘTAK SEBASTIAN 1TK
ZUBILEWICZ WIKTORIA 1TK

Nasza drużyna jest jeszcze bardzo młoda i niedoświadczona, ale osiągnęła już duży sukces, zajmując miejsce na podium. Na pewno ogromna w tym zasługa zdolności i zaangażowania zespołu, ale także pomocy starszych kolegów z kl.4AM, dotychczasowych reprezentantów szkoły, którzy przez wiele dni dzielili się z pierwszakami doświadczeniem i z zapałem ćwiczyli z nimi różne konkurencje oraz opiekuna grupy, pana Jarosława Sosnowskiego.
Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy sukcesów w przyszłym roku.