w Skarżysku-Kamiennej

Jak co roku uczniowie klas pierwszych z naszej szkoły wyruszyli na wędrówkę na polanę Wykus, która znajduje się w Sieradowickim Parku Krajobrazowym w Górach Świętokrzyskich. Rajd odbył się 20 września. W imprezie uczestniczyło ponad 100 „pierwszaków” wraz z wychowawcami i nauczycielami-opiekunami. Uczniowie poszczególnych klas wędrowali do miejsca docelowego z różnych stron: z Wąchocka, Mostek, Parszowa, Starachowic i z Wielkiej Wsi. Każdy miał do pokonania ok.10 kilometrów.

Początkowo ochoczo i z uśmiechem na ustach, z czasem nieco zmęczeni wszyscy dotarli na miejsce pierwszego postoju. Tam znany przewodnik, wiceprezes PTTK Witold Zajączkowski w barwny sposób przedstawił zgromadzonym historię walk partyzanckich, które toczyły się na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie II wojny światowej. Ksiądz Piotr Wołąkiewicz odprawił Mszę polową przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej. Wszyscy uczestnicy złazu uczcili poległych w obronie Ojczyzny minutą ciszy oraz zapaleniem symbolicznych zniczy przy kapliczce. To miejsce, historyczna opowieść i modlitwa pod gołym niebem dostarczyła obecnym niezapomnianych wrażeń.

Po duchowych przeżyciach i odpoczynku wszyscy udali się w dalszą wędrówkę na pole biwakowe w okolice Siekierna, gdzie płonęło już ognisko i czekały smaczne kiełbaski.

Po posiłku na strudzonych wędrowców czekała jeszcze jedna niespodzianka – otrzęsiny przygotowane przez uczniów kl.2LM. „Pierwszoroczniacy” i ich wychowawcy wzięli udział w kilku konkurencjach, np. nie używając rąk musieli zjeść jabłko wiszące na sznurku, zmierzyć się z łyżką cynamonu czy związani szarfą przebiec kilka metrów z jajkiem leżącym na łyżce. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 1M, ale wszyscy bawili się doskonale.

Tegorocznej wędrówce towarzyszyła nieco chłodna, ale słoneczna aura, a dodatkową atrakcją było zbieranie grzybów, których jest mnóstwo w naszych lasach.

Złaz, którego organizatorem i pomysłodawcą jest nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Jaworski to impreza, która na stale weszła już do tradycji naszej szkoły. Dzięki niemu uczniowie klas pierwszych mają okazję do integracji, bliższego poznania swoich kolegów i nauczycieli, wzbogacenia się duchowego i poszerzenia wiedzy historycznej o swojej małej ojczyźnie.