w Skarżysku-Kamiennej

03.11.2015r. już po raz trzeci uczniowie innowacji wojskowej ZSTM ruszyli partyzanckim szlakiem pamięci, oddając hołd walczącym w obronie niepodległej Polski. Zapalili znicze na grobach żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie obronnej Polski 1939 r oraz żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie okupacji niemieckiej, znajdujących się na cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Skarżysku-Kamiennej. Następnie udali się pod pomnik żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego „Walczących o wolną i niezawisłą Polskę w latach 1939-1989” usytuowany obok Szkoły Podstawowej Nr 3 w Skarżysku-Kamiennej. Kolejnym miejscem pamięci odwiedzonym przez młodzież Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych był pomnik powstańców styczniowych 1863r w Rejowie.

Marsz zakończyło integracyjne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem pieśni patriotycznych we wspólnym gronie.

Taka forma „Zaduszek partyzanckich” to interesująca lekcja historii, doskonały sposób zdobywania i poszerzania przez uczniów wiedzy o bogatych i tragicznych dziejach naszego kraju i regionu, pielęgnowania pamięci o nich oraz kształtowania przez młodych ludzi postaw patriotycznych. To także ciekawa propozycja na integrację uczniów.