w Skarżysku-Kamiennej

Z okazji obchodzonego na całym świecie dnia walki z AIDS Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała konkurs pod hasłem ,,Razem przeciwko HIV/AIDS”. Do konkursu przystąpiło 8 szkół, które łącznie zgłosiły 12 prac.

Uczeń klasy 1 MM Patryk Półtorak wykonał bardzo ładną prezentację multimedialną na temat zagadnień związanych z AIDS. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ prace były wykonane na zbliżonym poziomie. Przy ocenie prac zwracano uwagę m.in. na jakość przekazu edukacyjnego, wyrazistość rycin i grafik, tempo animacji, oraz oryginalność pracy.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano jedną nagrodę główną i jedno wyróżnienie (I miejsce – Artur Sowa z Zespołu Szkół Ekonomicznych, wyróżnienie – Adrianna Nowak z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych). Pozostali uczestnicy konkursu zostali obdarowani prezentami podczas czwartkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej.

Spotkanie miało na celu upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy dotyczącej profilaktyki HIV/AIDS oraz podniesienie poziomu akceptacji i tolerancji dla osób zakażonych. Szczególne zainteresowanie wśród młodzieży wywołało omówienie sytuacji, w których nie możemy zarazić się wirusem HIV. W społeczeństwie często istnieje błędne przekonanie, że przez przytulanie, pocałunek w policzek czy wspólne używanie sztućców lub korzystanie ze wspólnej łazienki z osobą zakażoną sami możemy ulec zakażeniu HIV, a jest to oczywiście nie prawdą! Wirus HIV przenosi się wyłącznie przez krew, spermę i płyn preejakulacyjny oraz płyny ustrojowe.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Członkowie koła PCK wykonali gazetkę tematyczną oraz rozdawane były ulotki w celu uświadomienia młodzieży o konsekwencjach ryzykownych zachowań zdrowotnych, a także o potrzebie tolerancji dla osób zakażonych wirusem HIV.