W dniach od 30.09 do 06.10 grupa 26 uczniów Innowacji Wojskowej Zespołu Szkół Transportowo–Mechatronicznych wzięła udział w IV Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu. W zlocie uczestniczyło 16 zwycięskich drużyn eliminacji wojewódzkich – razem około 500 uczniów. Program obejmował zróżnicowane szkolenia poligonowe oraz rozegranie mistrzostw Polski w zawodach sportowo-obronnych.
W trakcie 6-dniowego pobytu na poligonie, kadeci oprócz udziału manewrach sportowo-obronnych odbywali codzienne szkolenia m. in.:
- szkolenie ogniowe – strzelanie z kbks , kbk AK , broni pneumatycznej (krótkiej i długiej ) oraz rzutu granatem na odległość,
- musztrę zespołowa,
- zajęcia z walki wręcz,
- szkolenie taktyki pola walki,
- ABC przetrwania,
- pierwsza pomoc pola walki,
- szkolenie sapersko-minerskie.
Oprócz zajęć o charakterze wojskowym uczniowie poznali historię i tradycję 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, („Czarnej Dywizji”) – obecnie największej dywizji pancernej w Polsce.
WRACAJĄ Z PUCHAREM
Największym sukcesem innowacji ZSTM było zdobycie drugiego miejsca w najtrudniejszej konkurencji manewrów sportowo-obronnych – marszobiegu sprawnościowym. Drużyna ZSTM odebrała puchar i nagrody rzeczowe z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych WP gen. broni Jarosława Miki.
Na trudnej, wyczerpującej 8-km trasie uczestnicy obok walki z czasem musieli wykonać szereg zadań na punktach kontrolnych:
- PK 1 przygotowanie ogniowe,
- PK 2 ewakuacja rannych z pola walki,
- PK 3 strzelanie z broni pneumatycznej „długiej”,
- PK 4 rzut granatem na odległość,
- PK 5 ewakuacja wozu patrolowo-bojowego.
Drugą konkurencją manewrów były zawody strzelecko-ogniowe obejmujące:
- strzelanie z kbks odległość 50 metrów,
- strzelanie z broni pneumatycznej „krótkiej” na odległość 25 metrów,
- rzut granatem na odległość.
Niestety, w tej konkurencji szanse na zdobycie miejsca w ścisłej czołówce zaprzepaściła niesprzyjająca aura panująca w dniu startu drużyny ZSTM – wyjątkowo porywisty wiatr szalejący na strzelnicy.
Pomimo pecha w tym dniu zawodów innowacja wojskowa ZSTM w klasyfikacji generalnej zajęła zadowalające VIII miejsce.
NIE TYLKO ZAWODY
Obok udziału w szkoleniach i zawodach uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji dostępnych dzięki gościnności i życzliwości oficerów i żołnierzy 11 Dywizji Pancernej. Uczniowie mieli możliwość podczas bezpośredniej prezentacji zapoznać się ze sprzętem bojowym oraz jego danymi technicznymi, (m. in. czołgi Leopard II, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, artyleria samobieżna systemy DANA i Goździk i wiele innych). Sprzęt można było nie tylko obejrzeć od zewnątrz i ,,od środka” , ale również porozmawiać z załogami i zaobserwować z najbliższej odległości manewrowanie pancernymi kolosami.
Szczególne, wyjątkowe emocje wzbudził wśród widzów – uczestników zlotu – specjalny, dynamiczny pokaz manewrów bojowych sił 11 Dywizji. Leopardy, Rosomaki i artyleria samobieżna oraz inne pojazdy manewrowały odpowiadając ogniem na atak pozorowanego przeciwnika, a huk pocisków, ryk silników i pirotechnika wywarły na wszystkich niepowtarzalne wrażenie.
Dyskoteki i koncerty muzyczne były dodatkowym, miłym elementem niemal każdego dnia zlotu.
POWRÓCIĆ ZA ROK
Udział w żagańskim Zlocie na tyle spodobał się uczestniczącej w nim młodzieży, że już zapowiedziała ostrą walkę o wygraną w przyszłorocznych eliminacjach wojewódzkich, by móc powrócić na kolejną edycję Zlotu. Również prowadzący zajęcia innowacji wojskowej w ZSTM Jarosław Sosnowski, podobnie jak drugi z opiekunów młodzieży w trakcie Zlotu – Piotr Berliński, byli pod wrażeniem świetnej organizacji i atrakcyjnego programu.